Lillkapsast sööme igal nädalal. Tundub, et inglise kliimas kasvab see hästi ja kohalikku lillkapsast saab aastaringselt osta. Just sel pühapäeval saime turult värsket kraami. No kujutage ette, juba aprillis selline valik! Öelge veel, et veganid saavad vaid lõunamaal hakkama! Sel aastal on saak ootamatult külma kevade tõttu tegelikult isegi hilinenud.

Mõtlesin, et panen siia kirja mõned head lillkapsaretseptid. Varem olen juba kirjutanud lillkapsariisist, mida on lihtne teha.
Üks viimase aja lemmikuid on olnud nn juustune lillkapsas. Sellest võin ennast lõhki süüa.
Vaja läheb:
- 1 lillkapsapea
- 100g lehtkapsast
- 150g India pähkleid
- 220 ml taimepiima
- 3 spl pärmihelbeid
- 1 küüslauguküüs
- 1 tl paprikapulbrit
- 2 tl sinepit
- natuke soole ja pipart
- peotäis riivsaia
- kaunistuseks murulauku
Valmistamine:
Leota India pähkleid u 15 minutit soojas vees. Kui sul on hea blender või köögikombain, siis pole vaja India pähkleid enne leotada. Tükelda lillkapsas ja auruta potis või pannil vähese veega enam-vähem pehmeks. Lisa hakitud lehtkapsas ja auruta kuni ka see on pehme.
Pane blenderisse India pähklid, taimepiim, pärmihelbe, sinep, küüslauk, paprika ja sool-pipar ning purusta kuni tekib ühtlane kreemjas mass.
Aseta pehmeks aurutatud lill- ja lehtkapsas ahjuvormi ning sega need pähklikreemiga kokku. Raputa peale riivsaia ja natuke paprikapulbrit. Pane ahju 220 kraadi juurde ja lase pealt kuldpruuniks küpseda (5-10 minutit). Kaunista murulauguga.
Olen seda söönud näiteks kinoa või riisiga. Aga sobib ka niisama söömiseks.
Teine sama mõnus roog on ahjus tehtud krõbe lillkapsas.
Vaja läheb:
- 1 lillkapsapea
- 2/3 tassi (80g) jahu
- 1/3 tassi (50g) maisitärklist
- 1/2 tl küpsetuspulbrit
- maitse järgi soola
- 1/4 tl pipart
- 1/4 tl cayenne´i pipart (jäta ära, kui vürtsikas toit ei meeldi)
- 1 tl küüslaugupulbrit
- 3/4 tassi (180 ml) vett (kui vaja, siis rohkem)
- 1 tl sojakastet
- 2 tl õli
- 1 1/2 tassi (120g) riivsaia
Valmistamine:
Sega keskmise suurusega kausis jahu, maisitärklis, küpsetuspulber, sool, pipar, cayenne´i pipar, küüslaugupulber. Lisa vesi, sojakaste ja õli. Sega korralikult kuni segu on ühtlane. Segu peaks meenutama pannkoogitainast. Kui see on liiga paks, lisa veel vett ühe spl haaval. Teise kaussi pane riivsai.
Haki lillkapsas. Kasta lillkapsatükid ükshaaval jahusegusse ja siis kata riivsaiaga ning pane need ahjupannil olevale küpsetuspaberile. Kuumuta ahi 220 kraadini. Küpseta lillkapsaid ahjus 25-30 minutit kuni need on pehmed. Serveeri endale meeldiva kastmega. Pildil on see roog tehtud mul magus-hapu kastmega, lisaks pruun riis, tofu ja aurutatud lehtkapsas.
Retsept pärineb raamatust “Vegan Richa’s Everyday Kitchen”. Kuna sain selle suhteliselt hiljuti, siis ei tea veel, kas see on ka hea kokaraamat, aga see ahjus tehtud lillkapsas oli küll väga maitsev.
Kuid sama autori teine raamat “Vegan Richa’s Indian Kitchen” on mu kõigi aegade lemmik kokaraamat. Ühe vürtsika köögiviljakarri retsepti, kus on kasutatud ka lillkapsast, olen juba varem sellest raamatust jaganud.
Vahel leiutan ise ka retsepte, näiteks need riisi-lillkapsa kotletid lehtkapsa ja India pähkli ricottaga tulid kogemata pähe.
Vaja läheb:
- 200 g sushiriisi. Sushiriisi seepärast, et see on kleepuv ja hoiab kotlette paremini koos.
- 6 väiksemat lehtkapsalehte
- 1 lillkapsapea
- pool puljongikuubikut
- natuke soola
- tunde järgi jahu
- riivsaia
- praadimiseks õli
- 1 tass (240 ml) India pähkleid
- 1 küüslauk
- 1,5 spl sidrunimahla
- natuke taimepiima või vett
- 1 tl õli
- 1/4 tl kuivatatud basiilikut
- 1/4 tassi tassi värsket murulauku või rohelist sibulat
- maitse järgi soola ja pipart
Valmistamine:
Keeda riis koos puljongikuubikuga. Võta terve lillkapsapea ja tee sellest lillkapsariis (õpetus siin). Auruta lillkapsariisi 10 min ja maitsesta kergelt soolaga. Haki lehtkapsalehed ja auruta ka need pehmeks.
Valmista India pähkli ricotta: Leota India pähkleid u 15 minutit soojas vees. Kui sul on hea blender või köögikombain, siis pole vaja India pähkleid enne leotada. Pane blenderisse pähklid ja kõik muud ricotta jaoks vajalikud koostisosad ja blenderda kuni tekib ühtlane mass. Piima või vett lisa segusse vähehaaval, ainult niipalju, et blender paremini töötaks. Segu peab jääma paks nagu sellel pildil.
Sega riis, lillkapsariis, lehtkapsas ja ricotta omavahel kokku.
See segu on juba ise nii hea, et seda võib ka niisama süüa. Aga kui soovid kotlette teha, siis sega juurde tunde järgi jahu. Hästi sobib ka kikerhernejahu. Vormi pätsikesed, kata need saiapuruga ja pane praadima.
Head isu!
—
NB! Facebook on viimasel ajal muutunud üha mõttetumaks ja vähendanud kõvasti postituste ulatust, eriti väikestel tegijatel ja eriti siis, kui jagatakse väljaspoole suunavaid linke. See tähendab, et uued postitused jäävad paljudel nägemata.
Kui siiski soovid kindel olla, et ei jää ühestki uuest postitusest ilma, siis saad Vegani päevaraamatu blogi jälgida e-maili kaudu. Selleks tuleks siinsamas kerida hiirega lehe lõppu, kus näed sellist pilti ja saad oma meiliaadressi sisestada.
Midagi muud teile meili teel ma saatma ei hakka, sinna tuleb lihtsalt automaatne teavitus, kui blogis ilmub uus postitus.
2 Comments Add yours