Veganid vihkavad inimesi

Teie tegelete mingisuguste loomade kaitsmisega, samal ajal kui Eestis on tuhanded lapsed näljas! Veganlus on pseudoprobleem, sest vaadake, kui palju on meil kodutuid inimesi. Veganid ning loomakaitsjad vihkavad inimesi ja armastavad ainult loomi. Usun, et paljud veganid ja loomakaitsjad/õiguslased on selliste kommentaaride osaliseks saanud.

63442200

Nagu teiste etteheidete ja eelarvamuste puhul, on ka siinkohal tegemist loomuliku kaitsereaktsiooniga. Veganlusest ja loomade õigustest rääkimine tekitab kuulajale alateadlikult ebamugavustunnet, sest kellele ikka meeldiks kuulda, et tema igapäevased harjumused ja tõekspidamised polegi eetilised ega tervislikud. Lisaks nõuaks selle info teadvustamine tarbimisharjumuste ja mõttemustrite muutust, kuid igasugused muutused on alati rasked tulema.

Veganid ja loomakaitsjad ei vihka inimesi, küll aga oleme nende praktikate, harjumuste ja hoiakute vastu, mis tänapäeva ühiskonnas loomade suhtes valitsevad. Selles mõttes on loomulik, et silmade avanedes ja infost teadlikuks saades (eriti alguses) saame kurjaks. Nagu iga ebaõigluse vormi puhul, on ka loomatööstuse julmusi kuuldes keeruline jääda rahulikuks. Mina näen kõiki inimesi kui potentsiaalseid veganeid, sest usun, et enamus meist on võimalised muutuma, kui saame veganluse eetika ja tervislikkuse alasest infost teadlikuks. Mõnel võtab see lihtsalt kauem aega, aga selliseid inimesi, kes üldse ei hooli, on väga vähe. Seega, miks peaksin siis inimesi vihkama, kui näen kõiki tulevase veganmaailma osana?

Ka ei tähenda veganluse praktiseerimine teiste sotsiaalsete probleemide välistamist. Kui ma panen leivale juustu ja vorsti asemel hummuse ja tomati, siis kuidas see takistab mul ka lastest või kodututest hoolimast? Kui teen hommikuputru udarapiima asemel sojapiimaga, siis kuidas see viitab sellele, et armastan loomi, aga vihkan inimesi? Kui ma ei külasta loomi kasutavaid tsirkusi, siis kuidas see takistab mul näiteks raha annetamast enneaegsete laste heaks? Kui ma ei kanna (karus)nahka, siis kuidas see takistab mul puuetega inimesi abistamast? Kui olen vabatahtlik loomade varjupaigas, siis kuidas see takistab mul hoolimast inimõigustest? Veganiks hakates muudetakse toitumist, tarbimisharjumusi ja suhtumist loomadesse, kuid see ei too kaasa piiratud kaastunnet, hoolimist või armastusvõimet. Vastupidi, avades oma südame ühele kaastunde vormile, laieneb see tihti ka teistele vormidele.

Kõik veganid ja loomadest hoolivad inimesed pole aktivistid. Veganlus ei võta kuidagi rohkem aega, ega tähenda, et pead oma valitud ametist või argielust loobuma. Veganid on samasugused inimesed nagu kõik teised inimesed, kes elavad oma igapäevast elu ja toimetavad oma igapäevaseid toimetusi. Veganite seas on igasuguste ametite ja elualadega inimesi: näitlejad, muusikud, õpetajad, sportlased, üliõpilased, ajakirjanikud, advokaadid, tõlkijad, puutöömeistrid, kokad, kunstnikud, teadlased, arstid, projekteerijad, projektijuhid, psühholoogid, klienditeenindajad, ehitajad, programmeerijad, raamatupidajaid, õmblejad, modellid jne.

Loomakaitsja või veganaktivist jõuab tõesti pigem aktiivselt tegeleda vaid loomakaitse või veganluse propageerimisega. Kuid see jällegi ei tähenda, et ei hoolita teistest sotsiaalsetest probleemidest. Suurem osa energiast ja töötundidest kulub lihtsalt ühe asjaga tegelemise peale. Ja see on tavaline ju iga ameti puhul. Ei ole õigustatud etteheide, et miks tegeled loomadega laste asemel. See oleks sama, kui väita näiteks muusikule, et maailmas on väga palju haigeid inimesi ja sina tegeled siin mingi muusikaga selle asemel, et arstiks õppida. Või öelda kokale, et mis sa siin kokkad, kui tuletõrjujana oleksid palju kasulikum maailmale. Meil on ühiskonnas vaja nii muusikuid kui ka arste, nii kokkasid kui ka tuletõrjujaid, nii loomakaitsjaid kui ka lastekaitsjaid. Kui keegi on oma ametiks ja südameasjaks valinud loomakaitse, siis see ei tähenda, et ta teeb seda näiteks lastekaitse arvelt.

Kui sulle on südamelähedasem laste kaitsmine või kodutute aitamine, siis loomulikult tulekski nende asjadega tegeleda. Aga see ei takista samal ajal vegantoitu söömast või loomadest hoolimast. Ja tegelikult boonusena aitad veganina juba kaasa ka teiste globaalsete probleemide lahendamisele. Ülemaailmset ja üha kasvavat loomsete toodete tarbimist seostatakse maailma näljahädaga, veepuudusega, vihmametsade hävitamisega ning liikide väljasuremisega. Samuti on liigne loomade tarbimine seotud paljude krooniliste haiguste massilise levimisega. Veganina suurendad sa oma kaastunnet ning näitad, et hoolid loomadest, oma tervisest ja meie planeedist.

Loe ka artiklit “Miks suruvad veganid oma vaateid teistele peale?”.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

One Comment Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s