Veganlus A-st Ü-ni

A – Armastus. Olgu selleks armastus loomade ja kaasinimeste vastu või hoolimine keskkonnast ja oma tervisest, kuid ühel või teisel viisil on veganlus armastuse väljendus, mille eesmärgiks on vägivallatum, tervem ja õiglasem maailm.

B – B12. Alguses mõtlesin siia lisada küll banaanid, sest kes meist ei armastaks smuutisid mõnusatest küpsetest banaanidest. Aga veganite jaoks on olulisem siiski vitamiin B12.

D – D-vitamiin. Kui juba läks jutt vitamiinide peale, siis tasub meelde tuletada, et talvekuudel võiksid kõik eestimaalased tarbida lisandina D-vitamiini, sest meie laiuskraadil me pelgalt päikesest seda talvel ei saa.

E – Esther the Wonder Pig. Kes siis imelist siga ei teaks? See maailma kõige õnnelikum siga on muutnud vist küll rohkemaid inimesi veganiteks, kui ei keegi teine.

esther
Imeline siga Esther

F – Fütotoitained. Taimedes on rohkelt kasulikke fütotoitaineid, mida seostatakse vähivastase ja südamehaiguste riski vähendava toimega. Mida rohkem taimi sööd, seda rohkem fütotoitaineid ja muid kasulikke aineid saad ja seda tervem oled.

G – Greger. Dr Michael Greger on arst, kes on oma elu pühendanud tervisliku toitumise ja haiguste ennetamise propageerimisele. Ta on üks neist „imelikest“ arstidest, kes ei tahagi inimestele esimese asjana tablette välja kirjutada, vaid on veendunud, et paljusid tänapäeva kroonilisi haigusi (nt südamehaigused, kõrgvererõhktõbi, II-grupi diabeet, teatud vähivormid) on võimalik ennetada ja tervenemisele pöörata tervisliku taimse toitumise abil.

H – Hummus!!! Kas see vajab põhjendust? 😀

I – Inimene. Tihti mõeldakse, et veganid vihkavad inimesi, sest võitleme ju loomade eest ja seega on inimestest meil ükskõik. Tõde on sellest kaugel. Veganlusega panustame ka paljude teiste sotsiaalsete probleemide lahendamisse, näiteks ülemaailmne näljahäda ja veepuudus.

J – Jood. Jood on vitamiinide B12 ja D kõrval kolmas oluline toitaine, millele veganid peavad tähelepanu pöörama. Headeks joodiallikateks on jodeeritud sool, meretaimed ja joodi sisaldavad toidulisandid. Veganitel, kes ei kasuta jodeeritud soola, ei söö meretaimi ega võta ka joodi sisaldavaid toidulisandeid, on suure tõenäosusega toidust saadavad joodikogused oluliselt väiksemad soovitustest.

K – Keskkond. Keskkond on üks neist kolmest põhjusest, miks inimesed hakkavad veganiteks. Selleks, et toita 7 miljardit inimest kasvatame pidevalt toiduks 70 miljardit looma. Kõik need loomad tarbivad omakorda toitu, vett ja muid ressursse, mida saaks kasutada otse inimeste heaks. Selline massiline loomakasvatus põhjustab kliimasoojenemist, loodusvarade hävimist, reostust, veepuudust, näljahäda ning liikide väljasuremist.

L – Loomad. Veganluse definitsioon, nagu selle sõnastas maailma esimene The Vegan Society: “Veganlus on eluviis, millega püütakse võimaluste ja teostatavuse piires välistada igasugune loomade julm kohtlemine ja nende ärakasutamine toiduks, riietuseks ja muul eesmärgil.” Veganlus on algusest peale olnud loomade õiguste eest võitlev liikumine. Sõna vegan väljamõtlejaks oli inglane Donald Watson (1910-2005), kes soovis leida eraldi nimetuse inimeste kohta, kes lisaks lihale on loobunud ka piimast, munadest ja teistest loomsetest saadustest. Sõna vegan moodustati aastal 1944 sõna vegetarian kolmest esitähest ja kahest viimasest tähest.

M – Munad. Nagu kõik suurtööstused, on ka munatööstus ääretult julm. Ka vabapidamise kanade elu pole oluliselt parem. Veganitena anname märku, et loomade ärakasutamine meie enda huvideks pole õigustatud. With veganism you give nothing up. You just stop taking that which is not yours. 

N – Naisõiguslus. Sotsiaalse õigluse küsimused ja probleemid on omavahel lahutamatult seotud. See, mida me ühiskonnana teeme emasloomade ning –lindudega on kirjeldamatult kohutav. On ebaloogiline, et võitleme naistevastase vägivalla vastu ning samal ajal teeme kõike seda loomadega, isegi mõtlemata selle peale, et need rõhumise süsteemid on omavahel seotud. Me ei saa loota, et kaob ära üks ebaõigluse vorm, kui juurutame samal ajal teist. Feminism ja veganlus käivad kokku.

O – Oomega-3 rasvhapped. Lisa hommikupudrule või müslisse 1-2 spl jahvatatud linaseemneid. See on hea moodus saada vajalikus koguses asendamatuid oomega-3 rasvhappeid. Kui linaseemned ei meeldi, võib need asendada sama koguse chia või kanepiseemnetega. Ka Kreeka pähklid on head oomega-3 rasvhapete allikad.

P – Piim. Paljud inimesed loobuvad liha tarbimisest, sest ei soovi toetada vägivalda ja tapmist. Lihatükk on tapetud looma tükeldatud kehaosa. See on selge. Elusast peast loom meie taldrikule ei jõua. Kuid tihti arvatakse, et piim on vägivallavaba toode. Nii see siiski pole. Tegelikkuses on piima hind verisemgi kui liha hind. Piimalehmade elu on oluliselt piinarikkam ja julmem kui lihaloomade elu.

piim

R – Raud. Rauapuudust ei esine taimetoitlastel sagedamini kui segatoitlastel. Tegelikult võib veganitel olla raua tarbimise osas olla isegi eelis, sest veganid ei tarbi piimatooteid, milles olev kaltsium takistab raua imendumist. Piisava raua saamine ei ole keeruline, kui menüüs on kaunviljad ja täisteraviljad ning kui toidukordade ajal süüa ka C-vitamiinirikkaid toiduaineid (nt apelsin, paprika, brokoli, lehtkapsas, kiivi vms), sest need soodustavad raua imendumist. Kui tead, et sul on raua imendumisega probleeme, siis väldi tee/kohvi/kakao joomist toidukordade ajal, sest need takistavad raua imendumist

S – Spetsiesism. Spetsiesism on samasugune diskrimineerimisvorm nagu rassism, seksism, šovinism jt. Spetsiesismi puhul diskrimineerime loomi pelgalt seetõttu, et nad kuuluvad meist erinevasse liiki. Veganlus ongi oma olemuselt spetsiesismi ehk liigipõhise diskrimineerimise vastane eluviis. Veganlusega antakse märku, et loomade ekspluateerimine puhtalt selle pärast, et nad kuuluvad teise liiki, on tänapäeval põhjendamatu, sest see pole enam ellujäämiseks vajalik ning sellest tulenevalt ebaeetiline ja ebaõiglane.

Š – Šokolaad. Tihti arvatakse, et vegantoit on igav ja maitsetu ning tuleb oma lemmiktoitudest loobuda. Nii see siiski pole. Vegantoidu maailm on rikkalik ja mitmekülgne ja ka vanad lemmikud jäävad alles. Jah, ka veganid saavad süüa šokolaadi! 🙂 Tuleks lihtsalt vaadata, et seal poleks lehmaudarapiima sees.

Z – Zilmer. Eesti veganite rahvavaenlane nr 1? 😀 Mihkel Zilmer on eesti toitumisteaduse autoriteet, kes põikpäiselt keeldub tutvumast uuemate teadusuuringutega, levitades samamoodi taimetoitluse kohta müüte, eel- ja valearvamusi, nagu suvaline Onu Heino tänavalt.

Ž – Želatiin. Paljud valmistooted, mis näiliselt on taimsed, ei pruugi seda kahjuks olla ning seetõttu on oluline silte lugeda, et toidu koostisest aimu saada. Tüüpilisemad mitte-vegan koostisosad valmistoitudes on nt želatiin, laktoos, kaseiin, mesi, karmiin ehk E120 (purustatud putukatest tehtud toiduvärv), vadakupulber, munapulber, lõssipulber.

T – Tervis. Paljud inimesed otsustavad veganluse kasuks taimse toitumise positiivsete tervisemõjude pärast. Taimse toitumisega on võimalik vähendada riski haigestuda mitmetesse lääneriikides väga laialt levinud kroonilistesse haigustesse nagu vähk, kõrgvererõhutõbi, südame- ja veresoonkonnahaigused, II grupi diabeet jt.

U – Uba. Beans, beans they are good for your heart. The more you eat, the more you fart. Selle luuletuse esimene osa on täitsa tõsi, sest kaunviljad on tõesti olulised toiduained meie laual, mis muuhulgas aitavad ka südamehaiguste riski vähendada. Gaasilisuse osa siiski tõele ei vasta. Kaunviljad tekitavad gaase neil, kes söövad neid harva, aga regulaarselt kaunvilju tarbivatel inimestel oad gaase ei põhjusta. Kaunviljad on toitvad, kasulikud ja maitsvad. Neis on palju kiudaineid, valke, rauda ja antioksüdante. Üks suurimaid vigu, mida me oma tervise seisukohalt teha saame, on kaunvilju mitte süüa. Vastupidiselt paljudele teistele nn supertoitudele on kaunviljad ka odavad.

bean-variety

V – Valgud. A kust sa valku saad? Veganid saavad valke sealtsamast, kust saavad valke mitte-veganid: taimedest. Oot, aga mitte-veganid saavad valke ju lihast, piimast ja munadest, mitte taimedest!? Tegelikult see päris nii pole. Sarnaselt inimestele suudavad loomad ise sünteesida vaid umbes pooli oma elutegevuseks vajalikke aminohappeid, ülejäänud saadakse toiduga, sh kõik asendamatud aminohapped. Mida loomad aga söövad? Taimi. Taimed sünteesivad kõiki elutegevuseks vajalikke aminohappeid. See on üks suurimaid müüte, et taimedes puudub mõni asendamatu aminohape. Absoluutselt kõik taimed sisaldavad kõiki aminohappeid. Seega on nii veganite kui ka mitte-veganite valkude algallikaks ikkagi taimed, veganid tarbivad neid lihtsalt otse.

Õ – Õiglus. Veganlus on eelkõige elementaarse õigluse küsimus. Loomad ei ole mõeldud meie heaks ega tarbeks. Keegi meist ei pea õigeks teiste isikute kohtlemist tooraine ja orjana, kuid ka loomad on isikud ja indiviidid, mitte anonüümne mass, keda oma suva järgi tappa ja ekspluateerida. Selleks, et mõista, et loomadel peaksid olemas olema teatud põhiõigused, näiteks õigus elule, ei pea neid tingimata armastama ega nunnudeks pidama. Ma ei armasta kõiki inimesi, ometi mõistan, et on teatud inimõigused, mis peavad laienema kõikidele inimestele olenemata nende soost, rassist ja sättumustest. Sama on loomadega. Olen liigipõhise diskrimineerimise vastu, ning veganlus on parim viis selle näitamiseks ja loomadele õiglasema elukeskkonna loomiseks.

Ä – Äri. Kuigi veganlus ei ole pelgalt tarbimine, keerleb suur osa meie elust paratamatult tarbimise ümber. Seetõttu hääletavad ka veganid eelkõige oma rahakotiga ehk tarbivad tooteid, mis ei ole loomsed. Just oma tarbimisharjumustega aitame loomsed tooted turult kõrvaldada ning näitame, et nõudlus taimse järele üha suureneb. Kui oled ettevõtja, siis on praegu parim aeg rongile hüpata, sest tulevik on vegantoodete pakkujate päralt.

Ö – Östrogeen. Absoluutselt iga vegan kohtab varem või hiljem kedagi, kes tuleb lagedale väitega, et soja on tervisele halb. Sojatoodete söömine pole loomulikult kohustuslik. Kuid enne sojamüütide levitamist tasuks siiski teada, et Sojavastane teavitustöö on lahutamatult seotud organisatsiooniga Weston A. Price Foundation (WAPF), kellelt pärineb suur osa käibelolevast väärinformatsioonist ja müütidest. WAPF propageerib toitumisviisi, mille keskmes on rohkelt küllastunud rasva ja kolesterooli sisaldavad loomsed saadused nagu või, toorpiim, liha, rupskid jms. Lisaks on WAPF tuntud taimetoitluse vastaste hoiakute poolest.

Üks tüüpilisi sojavastaseid väiteid on, et see sisaldab östrogeeni ja paneb meestel rinnad kasvama. Soja ei sisalda östrogeeni, vaid fütoöstrogeene (isoflavoone). Fütoöstrogeenid ei ole toimelt samad, mis östrogeenid, kuigi nad võivad kehas kinnituda östrogeeni retseptoritele. Neil võib olla kas nõrk östrogeenilaadne toime või nad võivad toimida ka antiöstrogeenidena ning see sõltub konkreetsest koest. Reproduktiivkudedes (nt rinna- ja emakakoes) toimivad isoflavoonid antiöstrogeenidena, samas aga luusid moodustavates rakkudes on neil nõrk östrogeenilaadne toime – mõlemal juhul on mõju tervisele positiivne. Östrogeenide vältimiseks tuleks vältida loomseid saadusi (liha, mune, imetajate piimasid), sest neis sisalduvad östrogeenid, mis on identsed inimorganismis toodetavate östrogeenidega. Seega just liha, piima ja mune tarbides sööme igapäevaselt sisse östrogeene, mida oleks targem vältida.

Ü – Ühiskond. Veganluse juures on üks keerulisemaid asju ühiskondliku suhtumisega hakkama saamine. Kahjuks on meil endiselt levinud igasugused müüdid ja eelarvamused veganluse kohta. Harv pole ka veganite mõnitamine, naeruvääristamine ja diskrimineerimine. Kuid ei tasu unustada, et just meie ise olemegi need, kelle võimuses on ühiskonda muuta. Veganlus on 21. sajandi kõige võimsam liikumine, mille tulemusena elame loodetavasti kunagi kõik vägivallatumas ja hoolivamas ühiskonnas.

2013-01-14-love-compassion-vegan

Jälgi blogi Facebookis

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s