Kas kõik inimesed saavad olla veganid?

Mis on veganlus? Üldistatult on see äratundmine, et põhiolemuselt on loomad ja inimloomad sarnased indiviidid, mõistmine, et me oleme kõik tundevõimelised olendid. Me tunneme (füüsilist) valu ja erinevaid emotsioone (nt hirmu ja kurbust, aga ka rõõmu ja naudinguid), millest tulenevalt on meil soov elada (mitte tapetud saada) ja kannatusi vältida.

58d121bbadb7f-detail
Me vangistame ja tapame meiega sarnaseid tundevõimelisi olendeid. Jo-Anne McArthur / Essere Animali

Sellest omakorda järeldub mõistmine, et sarnaselt inimloomadele pole meil õigus ka teisi tundevõimelisi loomi tappa, orjastada ja kasutada, kui see pole ellujäämiseks ilmtingimata vajalik. Seega, peaks ka teisi loomi sarnaselt inimloomadele kohtlema indiviididena, mitte omandi, esemete või masinatena ning ka neil peaks olema õigus elule, vabadusele, kehalisele puutumatusele ja õiglasele kohtlemisele (kaitse julma ja alandava kohtlemise eest).

58b5e3f1ca98b-detail
Kohtleme loomi masinate, mitte indiviididena. Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

Kuidas seda praktilisel tasandil saavutada? Kuna loomade kasutamine, vangistamine ja tapmine toob neile ilmselgelt kaasa kannatusi ja surma, siis võetakse omaks vegan eluviis. Sellega püütakse võimaluste ja teostatavuse piires loobuda loomade kasutamisest toiduks, riietuseks, kosmeetikas, meelelahutuseks ja muudel eesmärkidel. See tähendab loomse vältimist nii palju, kui see on tänases maailmas võimalik.

Veganid ei söö liha-, kala-, muna- ja piimatooteid ega mett ja väldivad tooteid, mis on loomset päritolu või sisaldavad loomseid komponente, nagu nahk ja karusnahk, vill, siid, mesilasvaha ja želatiin. Ka ei osta veganid kosmeetikat ja kodukeemiat, mis sisaldavad loomseid aineid või on loomadel testitud. Veganid ei poolda ega külasta loomi ärakasutavaid meelelahutusasutusi, nagu tsirkused, loomaaiad, akvaariumid jt ega kasuta loomi spordi eesmärgil.

588f45ce87a21-detail
Piimatööstus võtab emadelt nende lapsed. Foto: Jo-Anne McArthur / Animal Equality

Samas pole mitte kellelgi hetkel 100% võimalik loomset vältida, sest elame maailmas, mis baseerub suures osas loomade ekspluateerimisel ja nende kehade kasutamisel. Loomseid võetusi leidub tõepoolset igal pool, ka seal, kus me seda oodatagi ei oska. Näiteks on meil üha lihtsam vältida toiduaineid, mis on loomadest või nende kehaeristusest tehtud, aga pea võimatu leida ravimeid, mida poleks loomadel katsetatud. Üha enam leidub jalatseid, mis poleks loomade kehadest tehtud, aga samas on keeruline vältida asfalti, mis loomseid rasvu sisaldab. Saame loobuda loomi kasutatavate tsirkuste külastamisest, aga enamus meist peab kasvõi oma töö tõttu kasutama arvuteid või telefone, mis võivad sisaldada loomseid liime vms.

Kas see siis tähendab, et veganlus ei ole võimalik ja et loomade vabastamise poole püüdlemine on mõttetu? Kas see, kui ma ei saa kõigis aspektides veganideaali järgida, tähendab, et peaksin igas aspektis veganlusest loobuma? Ei, kindlasti mitte. Näiteks tõsiasi, et meil on ellujäämiseks vaja vahel kasutada ravimeid, ei muuda asjaolu, et enamus inimesi saavad elada tervet ja head elu loomi toiduks kasutamata. Ja kui ka selgub, et mingil ootamatul põhjusel on kellelgi vaja mingil määral loomade kehasid ja kehaeritisi süüa, ei tähenda see, et peaks kasutama loomadel testitud kosmeetikat või kandma loomade kehast tehtud kotti või kasukat. Samuti pole olemas ühtegi veenvat põhjust külastada tsirkusi või muid asutusi, kus loomi vangistatakse ja meelelahutusena kasutatakse. Me saame sõltuvalt meie individuaalsest olukorrast alati anda endast parima, et minimeerida enda panust loomade tapmisesse ja ekspluateerimisse.

5888edc49a9e0-detail
Loomad on indiviidid, kes tunnevad meiega sarnaseid emotsioone. Jo-Anne McArthur / We Animals

Kas kõik inimesed saavad olla veganid? Praktilisel ehk eluviisi tasandil ilmselt tänases maailmas alati mitte, aga selle mõtteviisi, et ka loomadel on õigus elule ja vabadusele ning soovi hoiduda nende tapmisest ja kasutamisest nii palju kui võimalik, saab siiski absoluutselt IGAÜKS omaks võtta. IGAÜKS meist saab kaitsta loomade õigusi, veganluse poolt sõna võtta ning vegan mõtteviisi levitada. Jah, seda saavad teha isegi need, kes ise mingi põhjusel ei saa vegan eluviisi veel täielikult järgida. IGAÜKS meist saab olla loomade poolt.

Igaüks meist saab pooldada veganlust kui maailmavaadet ja sotsiaalse õigluse liikumist, mis püüdleb loomade vabastamise poole. Seega, kui sa ise veel hetkel ei ole mingil põhjusel vegan, siis ära otsi vabandusi loomade kasutamise ja tapmise õigustamiseks, vaid toeta veganliikumist, loobu loomse kasutamisest nii palju kui võimalik ja innusta teisi veganiks hakkama.

Vaata ka: miksvegan.ee

5a68802bee722-detail
Igaüks saab toetada veganlust ja loomade vabastamist. Foto: Jo-Anne McArthur / We Animals

Jälgi blogi Facebookis

Või kiika Instagrami