Vegantoit on alati parem

Mul on üks tuttav, kes vegantoidu peale alati nina krimpsutab. Ükskõik, kui hästi või halvasti see valmistatud pole, ükskõik mis toiduga on tegu, tal on alati selle kohta midagi negatiivset öelda. Kui ma annaks talle õuna ja ütleks, et see on veganõun, siis ilmselt leiaks ta ka selle juures midagi, mida kritiseerida, mis siis, et kõik õunad ongi automaatselt veganõunad ja seda pole vaja tegelikult eraldi välja tuua. Aga piisab sõnast “vegan”, et toit muutuks tema silmis halvaks. Loomulikult ei saa asi olla toidus, vaid ikka temas ja tema suhtumises veganlusse, millega ta teadlikult või alateadlikult enda jaoks vegantoidu alati kahtlaseks mõtleb.

Käisin nädalavahetusel Londoni Vegfestil. Parim osa sellest olid, nagu ikka, loengud. Jaa, tooteid ja toitu on ka põnev vaadata/maitsta, aga puhtalt nende pärast ma veganmessidel käia ei viitsiks. Tarkuse kogumine ja tarkade inimeste mõtete ning kogemuste kuulamine on minu jaoks olulisem. Ja kui aus olla, siis brittide toiduvalmistamisoskus pole just kiita –  Eesti söögikohtade maitseelamuste vastu nad igal juhul ei saa!

Aga algse teema juurde tagasi tulles jäi ühelt loengult kõlama mõte, et vegantoit loomse toiduga võrreldes on alati parem. Kuidas nii? Kõik me oleme ju kindlasti saanud maitsta mõnda täiesti mõttetut veganrooga ja salamisi mõelnud, et seda küll mitteveganile ei pakuks, sest muidu hirmutab see ta veganlusest eemale. Ja nii panemegi vegantoidule pidevalt peale mingid eriti suured ootused olla ülimalt maitsev, toitev ja veenev ning teeme kõik selleks, et see just mitteveganile maitseks. Aga me unustame, et tegelikkuses on vegantoit alati parem, olenemata sellest, kuidas see maitseb. Parem, sest selle saamiseks pole tundevõimeliselt olendilt tema elu võetud. Parem, sest selle saamiseks pole kellegi keha orjastatud. Parem, sest selle saamiseks pole kedagi vangistatud. Vegantoit on parem, sest selle saamiseks pole kellegi põhiõigusi rikutud. 

Niimoodi saab vegantoit hoopis uue fookuse. Niimoodi vaadates ei ole oluline, et veganjuust maitseks ja sulaks täpselt samamoodi nagu udarapiima juust või et taimne kotlet meenutaks täpipealt kellegi kehatükkide maitset. Kuigi hea toit on alati boonuseks ja võib kellelgi aidata vegantoitumise kasuks otsustada, tasub meeles pidada, et vegantoit on igal juhul parem ning meil pole kohustust kellelegi vegantoidu abil midagi tõestada või kedagi meelitada.

Veganlus seisab loomade õiguste eest (õigus elule, vabadusele, kehalisele puutumatusele ja õiglasele kohtlemisele) ning selle eesmärgiks on loomade kasutamise, ebaõiglase kohtlemise ja tapmise lõpetamine inimeste poolt. Loomse toidu vältimine on vajalik osa selle saavutamiseks.

Nägin Londoni Vegfestil mitmeid aktiviste, kes olid veganid olnud juba üle 40 aasta. Nad hakkasid veganiteks 1970ndatel aastatel, kui nn alternatiivtooteid polnud poodides saadagi või oli nende valik naeruväärne. Ometi polnud see nende jaoks takistus, sest nad teadsid juba tol ajal, et loomade õiguste eest seista ning vägivallatut elu elada saavad nad vaid veganitena. Praegu on poed vegantoodetest lookas ja ikka on veel palju inimesi, kes arvavad, et nende maitsemeele nüansid ja prensioonid on olulisemad kui kellegi elu.

Järgmine kord, kui keegi vegantoidu peale nina krimpsutab, öelge talle, et tegelikult sööb ta midagi väga head ja ta teeb seda süües midagi väga õiglast –  seisab vägivallatuse ja kellegi põhiõiguste eest. Öelge talle, et vegantoit on alati parem.

AR-190529979
Ma olen mina, mitte liha. Näe indiviidi. Hakka veganiks.

Kes veganluse ja vegantoidu vastu huvi tunneb, siis tasub 9. ja 10. novembril külastada Tallinnas Taimetoidumessi. Luban, et nina krimpsutama sealne toit ei pane, aga tõelist maitseelamust pakub see küll! Samuti on sealtki oodata palju mitmeid loenguid ja tarku mõtteid. Ning kui oled valmis veganlusega lähemalt tutvuma, siis liitu 21-päeva kestva Vegan väljakutsega. 

Jälgi blogi Facebookis

Või kiika Instagrami

Kui soovid kindel olla, et ei jää ühestki uuest blogipostitusest ilma, siis saad Vegani päevaraamatu blogi jälgida e-maili kaudu. Selleks tuleks siinsamas kerida hiirega lehe lõppu, kus näed sellist pilti ja saad oma meiliaadressi sisestada.

meil.jpg