Veganid näevad oma east nooremad välja?

Vaatasin eile Netflixist film “Level 16”, mille tegevus toimus kinnises asutuses, kus kasvatati tüdrukuid. Nad pidid olema alandlikud ja puhtad, hoolitsema oma naha eest ning järgima kindlat päevarežiimi. Ise nad arvasid, et neid valmistatakse adopteerimiseks ette, aga järk-järgult ilmnes, et tõde on oluliselt tumedam. Nimelt selgus, et teismelistena nad tapetakse ning nende näolt nülitakse nahk, et see siis siirdada mõnele rikkale eakamale naisele, kes oma kortsudega leppida ei suuda. Kõlab julmalt ja kohutavalt? Õnneks on see vaid film.

Kas ikka on?

Kui meie ei suuda kortsudega leppida, tahame ennast tunda ilusamana, enesekindlamana, väljapaistvamana, miks mitte ka loomungulisemana, siis selle jaoks pole ju kedagi nülgida ja tappa vaja?

mouse_in_hand

VIV+rabbit+lab+PO+BH

Ma ei tea, kust need pildid on pärit ja kas see näitab loomkatsete tagajärgi kosmeetikatööstuses või meditsiinis. Tegelikult on päris keeruline guugeldades leida fotosid loomkatsetest. Laboritest neid reeglina ei avalikustata. Loogiline kah, avalik hukkamõist oleks ilmselt korralik. Aga tegelikult ei olegi vahet, kust need pildid pärinevad, sest loomakatsed toimuvad jätkuvalt igapäevaselt üle maailma. Ka Eestis. Ja olgugi, et alates 2013. aastast kehtib Euroopa Liidus seadus, mille kohaselt ei tohi enam kosmeetikatooteid ja nende koostisosi loomadel testida ega neid tooteid turustada, on vastav kontroll ebapiisav ja tuntud suurfirmad testivad oma tooteid lihtsalt väljaspool Euroopa Liitu edasi.

Aga loomkatsed on vaid üks külg kosmeetika julmuse juures. Kuigi loomkatsetamata tooteid nimetatakse cruelty-freeks (julmusevabadeks), on see termin eksitav. Loomkatsetamata kosmeetika ei garanteeri, et kedagi pole selle nimel tapetud. See garantii on vaid vegantoodetel.

Meil ei ole vajadust oma nahale määrida purustatud putukaid, kanajalgu, verd, loomarasva, sugunäärmete eritisi, platsentat vms vägivalla abil saadud ainet. Aga just selliseid ja muid jõledusi suurem osa kosmeetikast sisaldab.

gelatin2
Želatiinitehas. Su nahk on seda väärt?

Ükski tundevõimeline olend ei ole seda vääri kosmeetikatööstusega kaasnevat vägivalda. Oma välimuse eest hoolitsemine on igati ok, aga seejuures on oluline kindlaks teha, et meist ei saaks kurjad kuningannad, kes igavese nooruse ja ilu nimel on valmis koletuid tegusid sooritama ja teistelt elu röövima. Ükski ripsmetušš, kortsudevastane kreem või huulepulk ei õigusta seda.

Kas veganid näevad oma east nooremad välja? Tervislik toitumine võib mõnel tõesti naha särama lüüa, aga mingeid lubadusi igaveseks nooruseks pole mõtet jagada. Ja ei peakski jagama. Veganlus tähendab, et me ei toeta loomade ekspluateerimist ja tapmist. Loomade eest saavad kõik seista, mitte vaid need, kes vastavad mingitele ühiskonna seatud ilustandarditele. Loe sel teemal ka toitumisteadlase artiklit “Kas veganiks hakkamine muudab supermodelliks?”

Vajad nõu ja abi vägivallatu kosmeetika leidmisel? Liitu Facebookis grupiga Vegan kosmeetika. Kuigi ka poodides leidub vegankosmeetikat üha rohkem, siis saab seda Eestist rahuliku südamega mugavalt tellida nt siit, kus kogu poes olev kaup on vegan.

Jälgi blogi Facebookis

Või kiika Instagrami