Kuus küsimust uueks aastaks

Sel aastal ma uusaastalubadusi ei anna. Kuidagi ei ole sellist tunnet ega motivatsiooni mingeid konkreetseid asju välja mõelda. Varsti peame niikuinii jälle kolima hakkama ning tööotsingud on ka piisav väljakutse, nii et ma ei hakka ennast muude lubadustega koormama.

Jummel Juurikas vastas oma blogis kuuele küsimusele, mida uuel aastal endalt küsida. Ta kutsus üles ka teisi endalt neid küsimusi küsima. Teen siis seda minagi.

Mis on minu jaoks kõige tähtsam?

Sellise maailma loomine, kus kedagi ei ekspluateerita ja kus kõigil on hea olla. Sellise maailma loomisele saab igaüks meist kaasa aidata, alustades kasvõi oma kodust ning tehes igapäevaseid väikseid, õiglaseid ja kaastundlikke valikuid.

Plakat: Go Vegan World

Kui ma vaataksin oma elu peale tagasi 80-aastasena, siis mida ma kahetsen, et ei teinud?

Püüan oma elu elada nii, et ma ei peaks midagi kahetsema. Eelmises postituses mainisin ka, et ma pole eriline unistaja ja pigem isegi väldin unistamist. Nii et ma ei usu, et ma kahetseksin midagi sellist, mis tegemata jääb, st mul pole mingeid suuri ambitsioone, mille täitmata jäämine mind midagi kahetsema paneks. Küll aga olen ma suur muretseja, nii et, kui ma midagi kahetsen, siis pigem midagi sellist, mida olen juba teinud, aga mida oleksin tahtnud ehk pisut teisiti või paremini teha. Teate küll neid olukordi, kus millegi toimumise järel hakkad erinevaid stsenaariume peas läbi ketrama ja mõtled, et mida oleks saanud teisiti öelda või teha. Samas loodan, et 80-aastaselt olen emotsionaalselt juba nii palju küpsem ja sisemiselt rahul, et ei lase ennast sellistel mõtetel häirida.

Mis pakub mulle rahulolu tunnet?

Rahulolu tunnet pakub rahu. See hetk, kui saan näiteks diivanil raamatut lugeda ja tean, et ei pea kellegi või millegi pärast muretsema ega pea midagi kartma. Saan lihtsalt olla selles hetkes ja seda nautida.

Üks raamatusoovitus ka uude aastasse: The Diary of a Bookseller. Soovituslik lugemine kõigile, kes armastavad raamatuid ja raamatupoode. Tõeliselt vahva ja muhe raamat.

Kui ma oleksin see inimene, kes ma tahan olla, kuidas ma käituksin?

Oleksin julgem ja muretseksin vähem. Julgem selles mõttes, et mul poleks sotsiaalset ärevust ja suudaksin inimestega vabamalt suhelda. Julgeksin ka väljaspool virtuaalmaailma rääkida inimestega, kes mind huvitavad ja keda austan. Vanusega on õnneks seda julgust juurde tulnud, aga sellegipoolest on suhtlemine minu jaoks endiselt tüütult väsitav ja nõuab pidevat eneseületust. Ja muretseda ma ka ei viitsi, aga sellegipoolest teen ka seda pidevalt. Vahel mõtlen, et minu peas elada on ikka keeruline …

Ahjaa, Facebooki kasutaksin samuti vähem. Aga muud võimalust minusugusel välismaal elaval sotsiaalärevikul aktivismiga tegelemiseks pole, nii et ei pääse ma sotsiaalmeediast hetkel kusagile.

Kas mu valikud ja teod on kooskõlas mu väärtustega?

Jah, arvan küll. Arenemisruumi on alati ja ma tegelen sellega väga teadlikult, aga üldiselt usun, et olen õigel teel. Veganlus on kindlasti oluline ehk teadmine, et ma saan päriselt loomadest hoolida ja neid austada vaid siis, kui ise ei panusta nende kasutamisse ega tapmisse. Kuid sama olulised on minu jaoks inimõigused ja teiste inimeste austamine sõltumata nende soost, rassist, rahvusest, usust, seksuaalsest sättumusest jne. Nii inim- kui ka loomaõiguste osas on mul veel palju-palju õppida ja lugeda vaja, aga see kõik on samas nii põnev ja arendav.

Plakat: Go Vegan World

Ka igapäevases suhtluses proovin olla võimalikult mõistev, õiglane, heatahtlik ja kaastundlik. See ei tule alati välja ja vahel võin olla vägagi sarkastiline, vahel võin nähvata või endast välja minna. Tegelikult arvan, et  vahel on sellised emotsioonid vajalikud, sest annavad märku millestki olulisest. Aga üldiselt tegelen teadlikult vägivallatu suhtlemise õppimisega ja sellise suhtlussviisi kasutamisega oma igapäevaelus.

Kui mu sõbrad mind kirjeldaksid, siis kuidas ma nende arvates oma aega veedan?

Facebook, veganaktivism ja raamatud. Need on kolm asja, millega ma oma aega veedan ja nii see ka sõpradele välja paistab, ma usun.

Aitäh, põnevate küsimuste eest, Jummel Juurikas!

Head uut aastat kõigile!

Jälgi blogi Facebookis