Elu karbis vol 2

Tundub nagu oleksime hotellis elanud terve igaviku, tegelikult vaid ligi kolm nädalat. See aeg on nüüd õnneks otsas, sest saime üürikorteri kätte. Plaanime endiselt väikese majakese osta, nagu eelmises postituses kirjutasin. Läbi raskuste saime lõpuks pakkumise edastada ja omanik võttis selle vastu, aga üürile anda omanik seda enne meile siiski ei soovinud. See tähendab, et oleme sunnitud ikkagi kuueks kuuks korteri üürima. Vähemaks ajaks Inglismaal polegi võimalik midagi üürida (välja arvatud tube), kuigi ostetava maja saame arvatavasti kätte umbes kolme kuu pärast.

sheffield1

Korteriüürimise protsess on siin üks bürokraatia kadalipp. Mõtlen kurvalt kodutute peale, keda Sheffieldi keskklinnas on päris palju ja tekib tunne, et sellises süsteemis neil ju polegi lootust omale kodu leida. Kuigi ma ei tea, võibolla on siin ikkagi mingid sotsiaalsüsteemid, mis teevad haavatavatele inimgruppidele üürimise lihtsamaks, samas kahtlustan, et ka nemad ülevoolavast bürokraatiast ei pääse.

Üürimiseks on Inglismaal vaja palju raha: ühe kuu üüri ettemaks (siin linnas on odavamad u 500 naela); deposiit, mis on sama suur kui ühe kuu rent; sellele lisanduvad igasugused agentuuritasud, mis võivad ulatuda samuti mitmesaja naelani. Nii et selleks, et korterit üldse kätte saada, on vaja koheselt välja käia üle 1000 naela.

Ja ega ainult rahast ei piisa. Üürimiseks tuleb läbi teha taustauuringu protsess (mis võib samuti maksta 200 naela), kus siis kontrollitakse seda, kas sul on mingeid võlgasid, kas oled eelnevalt olnud korralik üürnik ning kas töötad. Ühendust võetakse nn soovitajatega ja eelmise elukoha omanikega. Oleme selle protsessi kunagi varem läbi teinud, kui mitu aastat tagasi Inglismaale kolisime. Siis kukkusime taustauuringust kohe läbi, sest Eestist tulnuna polnud meil midagi ette näidata. Aga teadsime juba, et kukume ka seekord taustauuringust läbi. Võlgasid meil pole, aga kuna kolisime just uude linna, siis töökohti ka veel pole, samuti pole eelmist omanikku, sest teises linnas oli meil oma korter, mille kolides maha müüsime.

Lahenduseks jäi siis lihtsalt maksta kuue kuu üür ette. Meil oli hetkel see raha olemas, aga paljudel ju poleks seda võimalust. Seega, kui taustauuring kukub läbi ja kuue kuu ettemaksu pole, siis võid ka korteri/maja üürimise unustada … Ühtpidi on see muidugi mõistetav, et omanikke kaitsta, teistpidi jääb ikkagi küsimus, et kuidas siin üldse midagi on võimalik üürida, kui see protsess on niivõrd keeruliseks tehtud.

Aga igal juhul on meil nüüd elukoht olemas ja toreda kokkusattumuse tõttu asub see korter meie uue maja lähedal, nii et saame piirkonnaga juba tutvust tegema hakata. Linnaosa on väga ilus, rahulik, vaikne ja roheline. Lähedal asub silmi paitav roheala, kus hakkame kindlasti palju jalutamas käima.

Sheffield hakkab mulle iga päevaga üha rohkem meeldima. Tundub, et see oli õige otsus siia kolida.

sheffield

Jälgi blogi Facebookis

One Comment

Kommenteerimine on suletud.