Leidsin raskes olukorras tuge

Eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses tundsin, et stress kasvab ülepea ja ma ise enam selle leevendamisega hakkama ei saa. Mul on varem olnud depressioon ning mõistsin, et hakkab taas sinnapoole liikuma, et must masendus ja rõõmutu olek muutuvad valdavaks. Püsistressi tulemusena hakkasid ligi hiilima juba ka mured füüsilise tervisega.

Mul oli abitu tunne, sest ei kujutanud ette, et kuidas hakkan siin Inglismaal psühholoogi või psühhiaatrit otsima. Ma ei tunne ennast siin suheldes nii vabalt, et julgeksin võõras keelekeskkonnas minna kellelegi isiklikel teemadel muresid kurtma. Lisaks on mu püsistressi põhjused väga selgelt seotud veganaktivismi alase tööga. Aga olen kuulnud mitmeid hirmujutte sellest, kuidas vegan, kes on läinud psühhiaatri või nõustaja juurde abi saama, on seal lahkunud veelgi hullemas seisus, sest nõustaja ei ole suutnud oma eelarvamusi veganluse kohta vaos hoida ning on hakanud abiotsijat mõnitama. See teeb veganite jaoks abi otsimise eriti keeruliseks, kui lisaks ühiskonna (võibolla ka pere ja sõprade) poolsele negatiivsusele ei suuda ka professionaalid vajalikku tuge pakkuda.

Aga juhtumisi käivitus aasta alguses Eesti Vegan Seltsis pilootprojekt, mille käigus riiklikult tunnustatud kogemusnõustaja väljaõpet lõpetav inimene pakkus seltsi liikmetele praktika raames kogemusnõustamise teenust.

„Kogemusnõustamine on selline nõustamine, kus kohtuvad varasemalt sarnase kriisiolukorra läbinud nõustaja ja hetkel abi vajav inimene. Tänu isiklikule kogemusele oskab nõustaja hästi mõista Sinu keerulist olukorda, mis loob usaldusliku õhkkonna oma tunnete ja mõtete jagamiseks. Lisaks isiklikule kogemusele on nõustaja läbi teinud vajaliku kriisinõustamisalase väljaõppe, mille jooksul on ta omandanud praktilised oskused ja teadmised, kuidas abivajajat toetada. Kogemusnõustamine on kõige sobivam sügavamate kriiside ennetamiseks. Juhul, kui olukord nõuab süvendatud tuge, saab kogemusnõustaja aidata vajaliku informatsiooni leidmisel ja täiendava professionaalse abi otsimisel.“

Haarasin sellest võimalusest kohe kinni, sest nõustaja oli valmis ka skaibi teel kohtuma. Nüüdseks olen nõustajaga suhelnud üle poole aasta. Mul on sellest tõesti abi olnud. Oskan erinevaid keerulisi olukordi ja nendest tekkivaid ülepea kasvanud emotsioone palju paremini analüüsida ning ära tunda hetki, kui tuleks aeg maha võtta ja korraks paus teha. Tänu sellele, et nõustaja on ise vegan ja samuti aktivisti taustaga, tunnen, et ta saab minust aru ja oskab just oma kogemusest lähtuvalt nõu anda. Nõustamise ajal saab rahulikult omas tempos ja vabas vormis vestelda ega pea kartma mingisugust hukkamõistu või ülevalt alla vaatamist. Olen talle avanud ennast rohkem kui iial kellelegi teisele ja usaldan teda 100%.

Kogemusnõustamise teenus on nüüd Eesti Vegan Seltsis kõigile avatud. Seega, kui sul on mõni mure, kimbutab stress või tunned, et vaimselt on raske, aga mingil põhjusel psühholoogi juurde ei saa/ei taha minna, siis kogemusnõustamine on hea esimene samm, mida saad enda vaimse tervise heaks teha. Loe lähemalt siit.

enhanced-buzz-6262-1377193151-18

Jälgi blogi Facebookis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s