Külaskäik veganluse pealinna

Nädalavahetusel käisime Brightonis Vegfestil. Olin sinna juba ammu minna tahtnud, sest kuulduste järgi on tegemist veganite pealinnaga Inglismaal. Nimelt pidi seal igas teises majas elama vähemalt üks vegan. Kuna tegemist on ülikoolilinnaga, siis pole muidugi midagi imestada – noorte seas levivad head mõtted ikka ju hoogsamalt. Samuti on ajalooliselt Brightonis olnud aktiivne loomaõiguste liikumine. Näiteks tegutsevad seal alates 1960ndatest kuni tänaseni aktiivselt jahi saboteerijad (The Hunt Saboteurs Association (HSA)).

Kui HappyCow lehe lahti tegin, siis selgus, et linnas on tervelt 17 vegan söögikohta, lisaks umbes sama palju lihavabu toidukohti. Brightonis on 280 000 elanikku, ma ise elan linnas, kus on 180 000 elanikku ja vegan söögikohti on siin täpselt üks, mis avati kuu aega tagasi. Nii et Brighton on selles osas vägagi eeskujulik. Nendesse kohtadesse sööma me siiski ei jõudnud, sest festivalil said kõhud korralikult täis. Esimesel õhtul oli küll plaan üks pizzakoht üle vaadata, aga no kes siis selle peale tuleb, et reede õhtul võiks populaarses toidukohas juba varem laua kinni panna …

loving hut
Vegan toidukohad Loving Hut ja Infinity Food Kitchen.

Brightonis asub ka Inglismaa esimene (ja võibolla ainus?) veganjalatsite kauplus Vegetarian Shoes. Jalatsite valmistamiseks pole kasutatud loomseid materjale. Sealsed kingad on vastupidavamad ja kvalitseetsemad kui tavalised kunstnahast kingad. Ning kingade valmistajatele maksavad nad õiglast palka. See kõik teeb jalatsite hinnad küll pisut kallimaks, aga võin kinnitada, et need näevad ka peale mitmeaastast kasutamist välja nagu uued. Poodi sisse me kahjuks jälle minna ei saanud, sest see oli tol õhtul juba suletud.

shoes

Vegansõbralikkusele lisaks on tegemist ka muus osas ilusa, laheda ja noorusest pulbitseva linnaga. Kesklinn on tulvil tillukesi kohvikuid, baare, (kunsti)kauplusi ja salonge. Igav ei hakkaks seal küll vist iial.

pilt
Tänavakunsti leidub Brightonis iga nurga peal.

poekesed

märgid
Üks tore kauplus.

Kogu selle noorusliku möllu keskel laiutab aga linnas äkitselt üks kummaline palee. Selle lasi rajada 19. sajandi alguses George IV, kes ilmselgelt fännas idamaist arhitektuuri. Võõrkehana mõjus see rajatis juba tol ajal ning tõi kaasa palju nalja ja kriitikat.

palee
Palee on nii hiiglaslik, et korraga seda pildile püüda ei õnnestugi.

Ja muidugi meri! Kes siis seda ei armastaks! Brightonit kutsutakse hellitavalt mereäärseks Londoniks, sest linn on sama lahe nagu London, aga boonusena saab seal ka merd nautida. Suvel toob see kaasa muidugi miljoneid turiste.

29570837_10216447649929997_320715733788985907_n.jpg

Linnas olid igal pool keskkonnasõbralikkusele manitsevad sõnumid, et inimeste prügi mere asemel ikka prügikastis lõpetaks.

29681392_10216482828209432_2115337833_o.jpg

Seega, kes otsib suveks reisisihtkohta, siis soovitan kindlasti Brightonisse minna!

Aga lisaks linnale, oli meie eesmärk külastada muidugi ka vegfesti. See oli küll vist üks parimaid veganmesse, kus olen käinud. Kuigi ka Londoni ja Bristoli vegfestid on alati rõõmustanud, tuli seekord kogukonnatunne ja hoolimine nii loomadest kui ka inimestest kuidagi eriti selgelt esile. Palju oli vaeva nähtud, et kõik tunneksid ennast seal hästi, aktiivselt mõeldi ka vähemusgruppide peale. Näiteks olid paljud loengud ja paneeldiskussioonid viipekeelse tõlkega; selgelt ja nähtavalt olid märgistatud alad, kus puuetega inimestel oli lihtsam liikuda; esinejate seas oli erineva soo, seksuaalse sättumuse ja nahavärviga inimesi; julgelt arutleti vastuoluliste teemade ja probleemide üle ka veganliikumise enda sees.

Ja maailma parima vegankampaania ehk Go Vegan Worldi tiim oli seal kohal nii esinemas kui ka materjale jagamas. ❤

gvw
Go Vegan Worldi kampaania looja Sandra Higgins.
29693139_10216482828089429_179099326_o
Neid kleepse saab tellida siit.

Süüa sai muidugi palju. Rõõmustas, et tavapäraste burgerite, pirukate, kookide ja pizzade kõrval sai valida ka eksootilisema ja huvitavama toidu vahel.

söök
Maailma eri nurkade köögid olid festivalil esindatud. Nämm!

Festivali raames toimus kunstinäitus, kust sai ka pilte osta. Tulud läksid ühe loomakaitse organisatsiooni toetuseks.

näitus

särk
Kolm ühes sõnumiga särk.

Kui toit välja arvata, siis ostlemisega ma festivalil eriliselt ei tegelenud. Küll aga soetasin sealt ühe vahva koomiksiraamatu Vegan Artbook, mille loosin oma lugejate vahel välja. Loosi läheved ka kõik teised pildil olevad asjad. Loosimises osalemiseks vajuta siia.

loosimine

#goveganworld

29511538_2272856216304033_6385014242956570857_n
Lae Vegan Guide endale siit alla.

Ahjaa, ühe loengu lõpus kuulsin äkitselt enda kõrvalt eestikeelset häält ja sekund hiljem kohtusin ühe oma blogi fänniga. Nii armas! Aitäh Sulle! 🙂 Maailm on ikka väike.

Jälgi blogi Facebookis