Kas jaksad veel?

Kujutage ette inimest, kes ei poolda teiste inimeste tapmist. Kas tunnete mõnda sellist? Nüüd manage üks selline inimene silme ette ja mõelge, et mida te ootate ühelt selliselt inimeselt, kes ei poolda teiste inimeste tapmist. Kas ta peaks olema kuidagi eriline? Kas ta peaks olema täiuslik? Kas ta ei tohi teha kunagi ühtegi viga? Kas see, et ta austab teiste inimeste elusid, tähendab, et tal peab olema rohkem teadmisi, kui teistel? Kas ta ei tohi kunagi endast välja minna? Kas ta peab käituma igas eluaspektis kuidagi moraalsemalt kui teised, et mitte olla silmakirjalik? Kas tal on õigus teiste inimeste tapmist mitte pooldada, kui ta pole täiuslik? Või on ta üks täitsa tavaline inimene on rõõmude, murede, positiivsete ja negatiivsete külgedega?

Kujutage ette inimest, kes ei poolda koerte tapmist? Kas tunnete mõnda sellist? Nüüd manage üks selline inimene silme ette ja mõelge, et mida te ootate ühelt selliselt inimeselt, kes ei poolda koerte tapmist. Kas ta peaks olema kuidagi eriline? Kas ta peaks olema täiuslik? Kas ta ei tohi teha kunagi ühtegi viga? Kas see, et ta austab koerte elusid, tähendab, et tal peab olema rohkem teadmisi, kui teistel? Kas ta ei tohi kunagi endast välja minna? Kas ta peab käituma igas eluaspektis kuidagi moraalsemalt kui teised, et mitte olla silmakirjalik? Kas tal on õigus koerte tapmist mitte pooldada, kui ta pole täiuslik? Või on ta üks täitsa tavaline inimene on rõõmude, murede, positiivsete ja negatiivsete külgedega?

Kujutage ette inimest, kes ei poolda ühegi looma tapmist. Kas tunnete mõnda sellist? Nüüd manage üks selline inimene silme ette ja mõelge, et mida te ootate ühelt selliselt inimeselt, kes ei poolda loomade tapmist …

Siinkohal läheb asi tavaliselt käest ära. Kui inimesel, kes ei poolda teiste inimeste tapmist, lastakse tõesti olla üks täiesti tavaline inimene, ja inimesel, kes ei poolda koerte tapmist, lastakse samuti olla täiesti tavaline inimene, siis inimestel, kes ei poolda ka teiste loomade tapmist, lasub koorem olla täiuslik. Vastasel juhul on tapmise mittepooldamine silmakirjalik ja mõttetu. Eksju?

Olen sellest ka varem kirjutanud artiklis „Sa ei vasta mu standarditele“, kuidas veganitelt eeldatakse igas eluaspektis täiuslikkust. Küll peame olema mustertoitujad, küll peame olema rauast tervisega, küll peame olema heas vormis. Me ei tohi iial tarbida kilesse pakendatud kaupa, me ei tohi osta kaugelt maalt sissetoodud kaupa, me ei tohi tarbida GM-tooteid, me ei tohi süüa rämpstoitu. Sest inimeste ja koerte tapmist mittepooldavad inimesed on ju ka nendes aspektides täiuslikud, toituvad alati tervislikult jne. Oot …

Veganitelt oodatakse väga laialdasi teadmisi. Näiteks peame kõik olema tervise- ja toitumiseksperdid. Meil peavad olema teadmised põllumajandusest ja loomakasvatusest. Samuti peame olema keskkonnaeksperdid. Meil peab olema nii veterinaaria- kui ka meditsiinialane haridus. Jne jne. Sest tapmise mittepooldamine tähendab ju seda, et tead kõigest sellest kõike. Nii nagu need, kes ei poolda teiste inimeste ja koerte tapmist, teavad ju kõigest kõike. Oot …

Veganid peavad olema ka väga head suhtlejad, ja üldse oleks hea omada meil kõigil kraadi psühholoogias. Me ei tohi iial endast välja minna, me ei tohi olla liiga emotsionaalsed, me peame olema vaoshoitud ja mõistlikud. Kõige parem on, kui me vaikiksime, naerataksime ja nurgas üksinda porgandit näriksime. Ja mis kõige tähtsam, me ei tohi iial veganlusest rääkida! See oleks ju ennekuulmatu, kui inimeste või koerte tapmist mittepooldav inimene räägiks, kuidas ta ei poolda inimeste ja koerte tapmist ja mõistab selle hukka. Oot …

Kui me loomade tapmist ja kasutamist ei toeta, siis on just meie, veganite, teha, et maailmas kõik teised probleemid ka laheneksid. Pea seda meeles – veganina pole sinu ülesanne loomade eest seista, vaid just sinu ülesanne on lahendada kõik maailmas olevad probleemid! Nii, et aseta kohe heaga õndsuseoreool pähe ja ära tee enne piiksugi, kui ka su tagumikust päikest ei paista.

Kas jaksad veel?

worldonshoulders

 

Loe ka artiklit “Kes vastutab eetilisema maailma loomise eest?”

Jälgi blogi Facebookis

4 Comments Add yours

 1. K ütles:

  Aru ma ei saa mis häda on kogu-aeg teil nende loomade kannatustega.. aastasadu on inimesed loomi söönud. Olen nõus, et iga toidukord ei pea liha sisaldama, aga naljakas on see, et need veganid ostavad ju igast keemiat tais lihaasendajaid jms. Kas see on toesti tervislikum? No ei ole ju. See on sama nagu suua makarone ketsupiga mis on ka vegan, et iga paev poleks tervislik Aga vahel voib. Koik toiduained on soomiseks ja kui olekski terve maailm veganid siis mis nende sigade ja kanadega jms tehakse? Nad pole ju koduloomad.. Eriti imelik on see, et veganid ei toeta puurikanade kampaaniat kuigi tegelt sellega lahendakski koik selle eetilise poole et loomade halvad tingimused jne. Uhesonaga pika jutu kokkuvotteks – lopeta see loomade elu bullshit ara, kedagi ei huvita ja inimesed soovad edasi seda mis maitseb. Laktoositalumatutele on olemas laktoosivabad piimatooted. Inimene on korgem loomadest ja terve elu on loomi soodud ja lihtsalt naljakas on vaadata et veganid oma elustiili juures kimuvad suitsu ja soovad paevast paeva neid keemiat tais lihaasendajaid selle asemel, et paar x nadalas oiget liha suua.

  Meeldib

  1. Tegelikult oled ka sina oma südames juba vegan, mida näitab ka su puurikanade kommentaar. Nagu enamik inimesi, nõustud sa, et loomadele põhjendamatute kannatuste tekitamine on vale. Näiteks saame kurjaks, kui keegi piinab koeri või on hüljanud oma kassi. Samuti tahame aidata vigastatud loomi ja linde. Ja see ongi veganluse sõnum – loomadele ei tohiks põhjustada kannatusi. Kuid ka loomadest söögi ja toodete valmistamine põhjustab neile kannatusi ning toob kaasa nende surma. See on asjaolu, mida paljud endale veel ei teadvusta.

   Vegantoitumine on tervislik ja ellujäämiseks pole vaja loomset süüa või muul viisil tarbida. Taimne toit või muud alternatiivid loomsele on laialdaselt kättesaadavad, seega ei ole loomade ekspluateerimine ja tapmine inimeste heaks põhjendatud enam tänapäeval põhjendatud. Me saame tänapäeval valida vägivallatuma elu.

   Veganite toidulaud võib olla seinast seina ja üldistusi teha on meelevaldne. Taimse toidu valik on meeletult suur, vegan olemine ei tähenda, et peab sööma mingeid lihaasendajaid vms.

   Loe lähemalt siit: https://veganipaevaraamat.com/2016/08/08/avaldan-sulle-uhe-saladuse/

   Ja siit: https://veganipaevaraamat.com/2016/08/05/kui-koik-inimesed-oleksid-veganid-siis-farmiloomad-vallutaksid-maailma-ja-sureksid-valja/

   Meeldib

 2. M ütles:

  Toetan su blogi väga!
  Küsisin koolis bioloogia õpetajalt (lapsed tegid ettekandeid globaalprobleemidest), et miks ei võiks mõni vegan (nt mina) lastele rääkida ka enda panusest nende probleemide leevendamisse vegan elustiili kaudu? Vastus tuli selline, et ei tohi alternatiive promoda sama moodi nagu ei tohi enne valimisi poliitukud seda teha. Et me ei tohi lapsi mõjutada. WTF veganlus pole poliitika ega usk ega kellegi kasum (või noh poliitika ja majandusega seotud küll), kuid lapsed on puhtama südametunnistusega ja tundlikuma meelelaadiga ja nad peaks teadma TÕDE, et siis ise enda eest otsustada…mind huvitab kas see õps mõtles koha peal vastuse välja bõi tõesti on kuskil seadustes kirjas, et käsitledes koolis keskkonnaprobleeme, ei tohi me käsitleda veganluse teemat…?!?

  Meeldib

  1. Ei tea, et oleks selline asi koolides keelatud. Ikka võib kutsuda erineva maailmavaatega inimesi tutvustama oma seisukohti. Lastel on ju vaba valik ise otsustada, mida nad selle infoga peale hakkavad. Ilmselt õpetaja ise “kardab” seda teemat.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s