Minu laps vs mingi kana?

Vaatasin ühte iiri telesaadet, kus räägiti veganlusest. Sõna anti ka publikule. Ja seal üks mees ütles midagi sellist, et ei tahaks, et tema lapsi võrreldaks kanadega ning seega veganluse eetiline argument ei kehti, sest inimesed ja kanad ei ole võrdsed. Selles väites on kaks problemaatilist kohta.

Veganluse argument ei ole see, et kana elu on olulisem kui lapse elu. Veganid ei sea neid kuidagi ühele pulgale. Või õigupoolest pole selline võrdlemine või valiku tegemine veganlusest rääkides üldse vajalik. Veganluse argument on järgmine: Kui me teame, et vegantoitumine on tervislik ja ellujäämiseks pole vaja loomset süüa või muul viisil tarbida ning samal ajal on taimne toit või muud alternatiivid loomsele laialdaselt kättesaadavad, siis ei ole loomade ekspluateerimine ja tapmine inimeste heaks põhjendatud. See ei ole valik kahe elu vahel (nt laps vs kana), vaid valik ajutise maitsenaudingu ja kellegi elu vahel. Maitsenauding või mõni muu meelelahutus, ei ole piisav põhjendus, et teisi tundevõimelisi olendeid tappa, vangistada ja kasutada.

Veganluse kaudu soovitakse tähelepanu pöörata sellele, et nii nagu inimloomad, on ka teised loomad tundevõimelised isikud ehk nad tunnevad samuti valu, hirmu, rõõmu, naudinguid, nad on ümbritsevast teadlikud ning neil on soov elada. Inimeste puhul on just need jooned põhjuseks, miks peame inimeste tapmist, ärakasutamist ja vangistamist valeks. Ükskõik milliseid muid omadusi meil on või ei ole, ükskõik kui tark või rumal keegi on, see ei oma üldse tähtsust, just tundevõimelisus on põhjus, miks inimelu ja vabadust kaitseme. Ja seetõttu pole ka teiste tundevõimeliste loomade tapmine, ärakasutamine ning vangistamine põhjendatud olukorras, kus see pole ellujäämiseks vajalik.

befairbevegan

Teine problemaatiline eeldus on, et loomad (konkreetses näites kanad) on meist erinevad (näiteks rumalamad) ja seega ka meist kuidagi madalamad, mis tähendab, et meil on õigus neid kasutada ja tappa. Erinevuste kaudu põhjendatakse tihti ka teiste rõhutud gruppide ebaõiglast kohtlemist. Aga tõsiasi on see, et me ei kohtle rõhutud gruppe (sh loomi) ebaõiglaselt seetõttu, et nad on meist erinevad või seetõttu, et nad seda kuidagi vääriksid, vaid seetõttu, et me saame seda teha ja tahame seda teha. See on eelkõige võimuküsimus. Meie võimuses on privilegeeritud positsioonil olles kohelda teisi ebaõiglaselt. See, et keegi on meist kuidagi erinev, on vaid ettekääne ebaõiglase kohtlemise jätkamiseks ja oma võimu näitamiseks, mitte aga selle põhjuseks.

Seda näitab kasvõi asjaolu, et teadus on ammu kinnitanud loomade tundevõimelisuse, ometi ignoreerime seda ning kohtleme loomi nii, nagu tegemist oleks tundetute masinatega. Me ei kasuta ja tapa loomi seetõttu, et meil on selleks vajadus või et nad on meist kuidagi madalamad, rumalamad või halvemad, vaid seetõttu, et saame seda teha ja tahame seda teha. Me valime vägivalla, sest asume võimupositsioonil, mitte sellepärast, et ohvrid seda vääriksid. Veganiks hakates on igalühel meist võimalus öelda ebaõiglusele “ei” ning ühe rõhutud grupi (seekord loomade) kaitseks välja asutuda.

Jälgi blogi Facebookis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s