Kelle poolt hääletan valimistel?

Alates homsest (5. oktoobrist) saab kohalikel valimistel elektrooniliselt hääletada. Kas osaled valimistel ja tead kelle poolt hääletad? Mina plaanin seda teha ja kandidaat on välja valitud. Otsus ei olnud keeruline, ma juba enam-vähem teadsin, et soovin seda naist valida, aga olin äraootaval seisukohal, sest tahtsin näha, kuidas ta vastab loomakaitseorganisatsioonide küsimustikule.

Eesti loomakaitseorganisatsioonid Loomus, Loomade Nimel, Eesti Loomakaitse Selts ja Saaremaa lemmikloomade turvakodu on kuu aja vältel kogunud ligi 900 kohaliku omavalitsuse kandidaadi vastuse kaheksale loomakaitsevaldkonna küsimusele. Vastused on avalikud ja neid saab lugeda siit.

Minu väljavalitud kandidaadi vastused olid igati mõistlikud, läbimõeldud ja põhjalikud ning neist peegeldus nii loomadesse hoolimist kui loomakaitsjate töö austamist. Just see viimane punkt on ka oluline. Nii mõnestki vastusest peegeldus ülbust ja üleolevust loomakaitsjate suhtes. Ma ei tea, mida need vastajad on mõelnud (ilmselt mõtlemise puudus ongi probleemiks), aga sellise suhtumisega kaugele ei jõua. Mina valijana jälgin alati vastuseid, mida kandideeritavad annavad erinevate huvigruppide küsimustele. Kui teemadele, mis sinust kaugele jäävad, oskad vastata vaid üleoleku ja mõnitustega, siis see ei näita midagi nende huvigruppide kohta, küll aga näitab paljugi sinu kohta. See võib tulla üllatusena, aga ka mittenõustumist saab väljendada viisakalt ja arukalt … Ma ei eelda seda suvaliselt netikommentaatorilt, kuid eeldan vägagi seda inimeselt, kes soovib valimistel kandideerida ja esindada oma riiki, linna, asulat jne. Ma eeldan, et kandidaadid ei alahindaks oma valijat ega peaks ennast neist kuidagi paremaks ega vaataks neile ülalt alla.

Loomakaitse ei ole enam mingi marginaalne teema, vaid on suure osa valijate jaoks väga olulisel kohal. Eriti oluline on see noorte valijate seas. Ei tasu unustada, et kohalikel valimistel saab hääletada alates 16ndast eluaastast. Ja kuigi onu Heinole omane vajadus teatud teemasid naeruvääristada võib teiste onu Heinode seas heakskiidu leida, on sinu piirkonnas onu Heinodele lisaks ka palju teisi valijaid, kelle jaoks sellised huvigruppide ja/või loomade alandamised pole naljakad. Sellisel juhul oleks mõistlikum küsimustele lihtsalt vastamata jätta.

Ballot box and casting vote on white background

Loomakaitse valdkonnast hoolimine pole muidugi ainus kriteerium, mille järgi valimistel oma otsuse teen. Mind huvitavad kandidaatide maailmavaade, väärtushinnangud, suhtumine ja hoiakud teistesse. Eeldan erinevatesse teemadesse süvenemist, kaasa- ja läbimõtlemist. Ma ei tee otsust valijana selle põhjal, kes sai suurema klounaadiga hakkama või kellel õnnestus vastase korvi rohkem jama loopida. Mind ei huvita ka suured ja katteta lubadused. Ma ei tee otsust ka selle põhjal, kes maalib ilusaima pildi järgnevatest aastatest, lubades kokku maid ja ilmu, mille üle neil kontrolligi pole.

Mainisin, et hääletan naise poolt. Meil on vaja poliitikasse rohklem naisi. Kui tahame ühiskonda, mis ei oleks ebavõrdne, siis peab see peegelduma ka poliitikas. Tihti ei hääleta ka naised ise naiste poolt, isegi kui võrdõiguslikkuse teema on neile südamelähedane, sest teatud eelarvamused ja suhtumine naistesse on meil ühiskonnas niivõrd juurdnud, et me ei julge kastist väljapoole mõelda. Minu valimisringkonnas on õnneks mitu sellist naist, kellele hea meelega oma hääle annaksin. Ja minu väljavalitud kandidaat on ühiskonnas aktiivne, võtab julgelt vastuolulistel teemadel sõna, seisab vähemusgruppide huvide eest ning hoolib ka loomadest ehk peab oluliseks kõike seda, mis minu silmis on samuti oluline.

Kas sul on juba valik tehtud?

Jälgi blogi Facebookis

 

4 Comments Add yours

 1. Kelli ütles:

  Minul on kandidaat juba ammu välja valitud ja samuti naine. Aga silma jäi, et kõigi Põhja-Tallinnas kandideerivate reformierakondlaste vastused on sõna-sõnalt samad.

  Meeldib

  1. Ilmselt mingi erakondlik kokkulepe siis. See on muidugi igav ja mitte eriti avatud suhtumine. Tahaks ikka lugeda inimeste siiraid arvamusi.

   Meeldib

 2. Hm ütles:

  Minu arust see “hääletan inimese x poolt, sest ta on naine” suhtumine on imelik. Peaks ikkagi inimest valima ju, ideaalis sellist, kes on mõistlik ja mõistusega, mitte meelepärast sugu. Kui keegi sulle ütleks, et valin Juku-Juhan Tohlaka, sest ta on mees, kergitaksid ilmselt kulmu, võib-olla võtaksid sõnagi? Inimese eelistamine või välistamine tema soo tõttu on ju diskrimineerimine.

  Meeldib

  1. Loomulikult ma ei vali puhtalt soo põhjal, aga kui on valida naise ja mehe vahel, kellega mu maailmavaated ja väärtushinnangud kattuvad, siis annan võimaluse korral hääle ikkagi naisele.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s