Vegan saab lapse?!

Veganitest laste teema on sel aastal meedias korduvalt laineid löönud. Ja kuigi enamasti üritatakse nende teemadega mingisugust skandaali üles puhuda, on tulemus olnud pigem positiivne: huvi veganluse vastu on kasvanud, samuti teadmised veganluse kohta. Ning juurde on tulnud palju uusi veganeid.

Nende skandaalide puhul on problemaatiline siiski veganluse ühekülgne ja kallutatud kujutamine. Veganlusest saab kahtlane dieet, mida vanemad oma lastele peale suruvad. Ja seetõttu on ka vastuartiklid pidanud peamiselt tegelema toitumismüütide ümberlükkamisega, ega pole saanud veganlusest laiemalt kirjutada. Veganlus aga pole dieet, vaid elamise viis, millega püütakse võimaluste piires loobuda loomade kasutamisest ja nende tapmise toetamisest. Veganlus on sotsiaalse õigluse liikumine, mille keskmes on loomad kui indiviidid ja isikud.

Veganlus on väärtuste süsteem. Ja on mõistetav, et iga vanem soovib oma väärtusi ja tõekspidamisi oma lastele edasi anda. Kui vanemad ei toeta loomade kasutamist ja tapmist, siis on loomulik, et nad ei õpeta ka oma lastele loomade tapmist toetama. Õnneks see polegi vajalik, sest kaastunne, õiglustunne, armastus ja hoolimine ehk kõik, mida veganlus endas hõlmab, sobib igas eas inimestele. Ja samuti sobib igas eas inimestele läbimõeldud vegantoitumine.

Nüüd on aga vegan pisipere kasvatamine veelgi lihtsam, sest peagi ilmub esimene eestikeelne raamat, mis keskendub just väikestele veganitele.

esikaane_pilt_0

Raamatu autoriks on Soomest pärit, kuid juba aastaid Eestis elav Anniina Ljokkoi. Anniina on pikaaegne vegan, kes sai mõned aastad tagasi emaks. Need kogemused nii veganina kui ka veganlapse emana on koondunud nüüd sellesse vajalikku raamatusse:

„Paar aastat tagasi sündis laps, kes muutis mu suhet veganlusega: tegemist polnud enam ainult minu enda eluviisiga, vaid täiesti uue inimese terve eluga. Kui ka lapse isa otsustas pärast kõhklemist veganiks hakata, olin ma korraga saanud veganpere emaks.

See raamat on sündinud kõikidest nendest kahtlustest ja avastustest, mis meid on tabanud pärast seda, kui laps andis esimese märgi oma olemasolust. Ka teistes veganperedes tegeletakse samade küsimustega: uuritakse toitumissoovitusi, otsitakse lapse jaoks parimat lasteaeda ja aetakse taga vegankingasid. /—/

Ja mis kõige huvitavam: lapse kasvatamine veganina ei tähenda ainult animohappeid ja B12-vitamiini, vaid ees on terve mängumaailm, milles seigeldes loodame kasvatada meie pere väikesest põnnist ühe tõelise loomaarmastaja. Veganlus on elustiil, mis puudutab ka mänguasjakorvi, pildiraamatuid ja unelaule.“

Raamatust “Väikesed veganid: laste kasvatamisest ja toitumisest” suisa õhkab positiivsust, julgustamist ja toetust. Igasuguste hirmutamiskampaaniate kõrval mõjub see värskendavalt ja lootusrikkalt. (Vegan)vanemad tõepoolest leiavad siit tuge, hulgaliselt nippe ja häid nõuandeid. Ning sõna saavad ka väikesed veganid ise, kelle ausad ja vahetud ütlemised teevad päeva kohe palju rõõmsamaks.

Anniina Ljokkoi ei kirjuta pelgalt oma kogemustest, vaid ta on ühendust võtnud teiste veganperedega nii Eestist, Soomest, Rootsist kui ka Saksamaalt ja Inglismaalt, et kuulata nende kogemusi ja teada saada, kuidas veganitesse erinevates riikides suhtutakse. Raamatust selgub, et kõik veganpered erinevad pisut üksteisest, nii nagu erinevad üksteisest kõik mittevegan pered. Mõnes peres on mõlemad vanemad veganid, teises peres vaid üks vanem, mõnes peres on lapsed sünnist saadik veganid, teises peres on mõni laps vegan, teine aga mitte, mõnel perel on vedanud toetavate sugulastega, teises peres on suhted sugulastega keerulisemad. Kuid raamatust jääb kõlama kõige tähtsam: Veganlapsed on lapsed nagu lapsed ikka ning veganpered on täitsa tavalised pered, kus esikohal on armastus ja hoolivus.

“Väikesed veganid” annab muuhulgas loomulikult ülevaate sellest, kuidas väikeste veganite menüüd planeerida nii, et see oleks läbimõeldud ja mitmekülgne. Aluseks on siin võetud Soome riiklikud toitumissoovitused, kus vegantoitumine on igas eas heaks kiidetud. Nõuandeid jagatakse ka raseduse ja imetamise ajaks. Sõna saavad toitumisnõustaja ning meditsiiiniõde. Ümber lükatakse mõned levinumad toitumismüüdid, näiteks „Vegantoidust ei saa piisavalt valku“, „Liha on hädavajalik aju arenguks“ jms.

See ülevaatlik raamat sobib ka lugejale, kes veganlusest enne kuulnudki pole, samuti neile, kes pole ise veganid, aga kes soovivad oma tuttavaid veganperesid toetada, sest siis ei olegi ehk enam nii ehmatav kuulda, kui mõni vegan saab lapse ja otsustab ka oma pisiperet veganina kasvatada.

Kust ja kuidas raamatut endale osta? Praegu on Hooandjas käimas kampaania selle toetuseks. Toeta Sinagi, et raamat saaks juba novembri alguses ilmuda! Vajuta toetamiseks siia.

Ja kui soovid juba kohe lähemalt kuulata veganlaste kasvatamisest ja Anniina tegemistest, siis võta osa homme toimuvast tasuta veebinarist. Lisainfo siin.

vegan-diet-children-poll-2-390x285

Loe ka artikleid “Veganid piinavad oma lapsi” ja “Lastearst tuletab meelde: kaastunne ei sobi lastele”

Jälgi blogi Facebookis

5 Comments Add yours

  1. melinam ütles:

    Paneks kohe miljon like’i sellele postitusele 🙂
    Olen Anniinaga neti teel suhelnud ega pidanud eksima, tegemist on tõesti väga armsa inimesega ning omalt poolt panustasin nii Facebookis, Instagramis ja ka oma blogis kutsudes inimesi üles toetust jagama. Lisaks panustasin ka rahaliselt ning kui see raamat ilmavalgust näeb, saab minust üdini õnnelik veganema 🙂

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s