Su nahk pole loomadest hoolimiseks piisavalt klaar

Pole midagi rahuldustpakkuvamat kui veganite mahategemine. Küll on meie kehakaal eeskujulikuks veganiks olemiseks liiga väike, küll liiga suur; küll on meie jume liiga hele, küll liiga punane; küll oleme liiga nõrgad, küll liiga naiivsed, küll liiga noored, küll liiga vanad … Etteheiteid on lõputult.

Kui keskendume veganlusele kui toitumisviisile, siis seab see veganitele vaikiva eelduse justkui peaksime pidevalt tõestama, et oleme alati terved, ideaalkaalus, meie nahk on klaar, meie energiatase laes – ühesõnaga peame igatepidi olema ümberlükkamatult superinimesed. Kui räägime veganlusest kui imedieedist, mis hoiab ära kõik maailma tervisehädad, siis paneme ka iseendale peale koorma seda tõestada.

Midagi on siin valesti.

Nagu mitteveganeid, nii on ka veganeid igasuguseid: hea tervisega ja kehvema tervisega, erinevas kehakaalus jne. Veganid ei ole ühe mudeli järgi vormitud robotid, vaid täiesti tavalised inimesed. Meie ülesanne veganitena pole tõestada, et me ei jää iial haigeks, et veganlus annab meile ideaalkaalu või klaari jume. Meie ülesanne veganitena on näidata, et vägivallatu elu on võimalik. Meie ülesanne on näidata, et kõikidest loomadest hoolimine on võimalik ja lihtne.

Kujutage ette olukorda, kui keegi hakkaks lastevastase vägivalla vastu kõnelejale ette heitma, et kuule, sa pole piisavalt peenike, et siin laste kaitseks sõna võtta. See oleks ju absurdne.

Sa ei pea olema ideaalkaalus selleks, et kiusamise vastu sõna võtta. Sa ei pea olema klaari nahaga selleks, et ebaõiglusele tähelepanu juhtida. Ja veganlus just sellega tegelebki – veganlus on vägivalla vastane ja ebaõigluse vastane eluviis. Loomadel pole aega oodata mingisugust ideaalset vormi, häid sportlikke saavutusi või laitmatut tervist, neil on vaja, et iga vegan kohe praegu nende nimel kõneleks. Kaastunne, armastus ja hoolimine on kõigile lubatud ja seejuures pole absoluutselt oluline, milline keegi välja näeb.

Loomadel on vaja Sinu häält! Sa ei pea veganina mitte midagi muud tõestama, kui vaid seda, et vägivallatu elu on võimalik. Hea tervis, head sportlikud tulemused, klaarim nahk jms on kõik lihtsalt boonused, mis võivad mitmekülgse ja tervisliku vegantoitumisega kaasneda. Aga ära lase endale iial öelda ega vihjata, et oled hoolimiseks liiga nii- või liiga naasugune. Sa oled oluline just sellisena, nagu sa oled. Sa oled oluline, sest hoolid. Sa oled oluline, sest oled loomade poolt.

fight-back

Jälgi blogi Facebookis

6 Comments Add yours

 1. Anett ütles:

  Aitäh! Mul oli täna just seda meeldetuletust vaja! ❤

  Meeldib

 2. Pille ütles:

  Kui veganid ei peaks kogu aeg midagi tõestama, siis ei oleks nende kogu sotsiaalmeedia (nagu ka sul) seda veganijura täis. Ajupesu on teil võimas

  Meeldib

  1. Peame ikka tõestama paljutki, näiteks seda, et loomad on tundlikud olendid, kes väärivad elu, hoolimist ja armastust.

   Liked by 1 person

 3. Jutt on väga-väga õige! 👏🏻

  Jaa nooh tegelikult tahtsin mainida, et ega inimeste jaoks pole kunagi miski piisavalt hea-ilus-tore vms. Ükskõik kas sa oled vegan või ei ole, kellegi meelest oled ikka sitaratas ja teed midagi siin elus valesti. Inimloomus noh, ei taheta ise rahus elada ja ei taheta teistel ka rahus lasta olla.

  Ja eriti närvi ajab see, et inimesed peavad ennast jumalateks. Kuna mis muu paneb arvama, et sa oled teisest elusolendist parem ja võid lihtsalt kellegi elu üle otsustada…õõh see teema ajab mind alati niii keema….

  Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s