Ka veganid surevad

Eelmisel nädalal ilmus üks oluline raamat, mida iga vegan võiks lugeda: „Even Vegans Die“. Autoriteks on tuntud pikaaegsed veganid ja aktivistid Carol J. Adams, Patti Breitman ning toitumisekspert Virginia Messina. Eessõna on kirjutanud tuntud veganarst dr Michael Greger.

even vegan sdie

Veganid puutuvad päevast-päeva kokku surma ja leinaga, sest näeme lihatükki vaadates kaotatud elusid, tegeleme loomade vastu suunatud vägivallast rääkimisega, võitleme tapmiste vastu jne. Kuid nagu enamus inimesi, ei taha me enda surma või surelikkuse peale mõelda. Lisaks sellele kujutatakse vegantoitumist tihti mingisuguse imedieedina, mis kaitseb kõikide haiguste vastu ning tagab raudse tervise ja igavese nooruse. Tõsiasi on aga see, et surmast ei pääse meist keegi. Ka veganid võivad haigestuda, ka veganid surevad. Just sellele soovivadki raamatu autorid tähelepanu juhtida.

Olemasolevad suured toitumisuuringud näitavad tõesti, et veganitel on väiksem risk jääda teatud kroonilistesse haigustesse, näiteks südame- ja veresoonkonnahaigused, teatud vähiliigid, II grupi diabeet jms. Kuid ka veganite puhul ei ole nendesse haigustesse jäämise protsent kunagi null. Elus ei ole garantiisid. Me võime teha kõike õigesti (toituda ülitervislikult, teha trenni, hoiduda suitsetamisest ja alkoholist) ning ikkagi jääda vähki, ikkagi surra infarkti. Raamatu autorid rõhutavad, et peaksime sellega arvestama, sest nii oskame olla nii enda kui ka teiste suhtes kaastundlikumad ja toetavamad.

Ginny Messina on öelnud: „Sõltumata vanusest võime veganitena eeldada, et meie kaastundliku toitumisviisi lisaeeliseks on madalam risk jääda teatud haigustesse. Kuid taimetoit ei ole imeravim ega taga haiguste ennetamist ja oleks suur viga arvata, et see nii on. Nagu ikka, on ainus aus lubadus, mis veganlusega kaasneb, et sellega kaob sinu panus loomade kasutamisse ning väärkohtlemisse.” See on oluline punkt, mida tasub alati meeles pidada.

Kuid täna oleme olukorras, kus veganid ei julge haigestumise korral abi ega toetust küsida hirmust, et meid hakatakse häbistama. Kui vegan jääb haigeks, järgneb sellele toetuse ja abi asemel tihti mitteveganite parastamine, kes eelaravamuste tõttu peavad veganlust puudulikuks toitumisviisiks. Veganitel ei ole justkui õigust olla haige. Me peame avalikkuse ees olema 100% terved, vaid siis on meil õigus olla veganid, sest muidu äkki näitame veganlust halvast küljest. Selline halvustav suhtumine ei tule pelgalt mitteveganite poolt, vaid tihti kahjuks ka vegankogukonna enda seest. Nn illness-shaming on vägagi levinud. Raamatus tuuakse päriselu näiteid, kus haiget on hakatud kaasveganite poolt süüdistama, et ju ta ikka ei toitunud piisavalt tervislikult või täiuslikult, ju ikka sõi salaja liha jne. Aga nii ei lähe mitte. Kõigil meil on õigus jääda haigeks ning saada vajadusel ravi ja toetust ilma parastamata, ilma häbistamata.

Raamatus on palju praktilisi nõuaneid, kuidas aidata haigestunud lähedast, kuidas ennast aidata, kuidas hakkama saada leinaga jne. Me ei taha mõelda oma surmast, aga raamatus soovitatakse tegelikult juba kohe testament valmis kirjutada või mõnele lähedase oma soove väljendada, muuhulgas ka näiteks matuste osas. Paljud veganid ei sooviks, et nende peiedel pakutakse loomseid toite, aga just nii võib juhtuda, kui juba ennetavalt oma seisukohta selles osas kellelegi ei väljendata. Testamendi tegemine on lisaks varajagamisele oluline ka näiteks siis, kui sul elavad kodus loomadest sõbrad ja sa soovid, et sinu surma korral oleks tagatud nende eest hoolitsemine.

Vaatamata tõsistele teemadele on “Even Vegans Die” tegelikult hästi positiivne, südamlik ja inspireeriv raamat, mis toob teatava sisemise rahu ning leppimise. Dr Greger mainib oma eessõnas, et vegantoitumine on nagu turvavöö kandmine. Me kanname turvavööd, sest see vähendab autoõnnetuses suremise ja vigastuste riski, aga samas teame, et see ei ole alati garantii ellujäämiseks. Kuid turvavööd kandes oleme vähemalt omalt poolt teinud kõikvõimaliku, et ennast kaitsta. Nii on ka vegantoitumisega – see on üks viise, kuidas oma tervist kaitsta, aga see ei tähenda igavest elu ega raudkindlat kaitset kõikide haiguste vastu.

Jälgi blogi Facebookis

3 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s