Miniväljakutse

Kuna olen praegu oma õel pikemalt külas, siis temal ja tema mehel tekkis idee, et nad võiksid teha väikese vegan väljakutse, sest saan neile ju toitu valmistada ja soovitusi jagada. Mõeldud, tehtud.

pasta

Väljakutse kestis küll vaid viis päeva, aga alustuseks on seegi hea. Eriti tore oli, et see mõte ei tulnud kuidagi minu poolt, vaid nad tulid selle peale täiesti iseseisvalt, et võiks huvi pärast vegantoitumist proovida. Üldiselt eeldatakse ju, et veganid käivad sabarakkudena mitteveganitel järel ja muudkui suruvad neile veganlust peale. Nii see siiski pole. Kuigi ma loomulikult sooviksin loomade kannatustele mõeldes, et kõik inimesed hakkasid veganiteks (ja mingil hetkel hakkavadki), siis üldiselt ma oma sõprade või sugulaste seas erilist teavitustööd ei tee (kui nad just ise midagi ei küsi). Mulle tundub, et parem on oma energia suunata nende inimeste veenmisele, kes juba on sellele ideele mingil määral avatud, aga samas veel kahtlevad või vajavad väikest tõuget. Seetõttu olengi kõige aktiivsem näiteks Facebookis igasugustes vegangruppides, sest seal on lisaks veganitele palju uudishimulikke mitteveganeid, kelle jaoks on info jagamine veganluse kohta oluline ja kasulik.

Mu õde on minu veganlust alati toetanud, kingib mulle lahedaid vegantooteid, küsib minu eest restoranides julgelt, kas neil ikka on vegantoitu ja vajadusel ka vaidleb minu valikute poolt. Selles osas on mul vedanud. Samas ise ta veganiks hakkamise peale mõelnud pole. Väljakutse võttis ta vastu, sest tahtis teada, mis tunne on ainult taimset toitu süüa. Selline avatus on hästi oluline, sest see aitab kummutada müüte, et taimetoit on maitsetu või jätab kõhu tühjaks vms. Soovitaksin küll kõigil mitteveganitel vahel teha pisikesi väljakutseid, et ise näha, mida veganid söövad, ja veenduda, et vegantoit pole vaid muru näksimine. Olen täheldanud, et päris tihti tekitab taimetoit inimestele hirmu. Isegi üks loomsevaba päev või üks loomsevaba toidukord tundub mõeldamatu. Aga tegelikkuses ei juhtu sellest midagi halba, kui aeg-ajalt taimset toitu proovida, vastupidi, tõenäolisem on, et saate positiivse üllatuse osaliseks.

Valmistasin neile viie väljakutse päeva jooksul läätsesuppi, kikerherneste ja köögiviljadega karrit, kikerhernejahust omletti ja täisteramakarone roosa kastmega (üleval pildil). Tegin sellise valiku, sest need on toitvad, maitsvad ning mu enda lemmikroad. Õele maitses kõige rohkem läätsesupp, mille ta lubas ka edaspidi menüüsse lisada. Samuti valmistasin iga päev neile marjade ja puuviljadega smuutisid. Veel proovisid nad take away toite Veggie Grilli veganrestoranist, kus pakutakse taimseid alternaiivtooteid, nt nn kanabugerit ja kalatacosid jms, mis väidetavalt maitsesid küll lihale sarnaselt. Need meeldisid neile väga ja Veggie Grilli toite lubasid nad ka tulevikus osta.

veggie grill
Veggie Grilli restorani “kala”tacod ja hummusega salat

Viie päevaga loomulikult mingisuguseid suuri üldistusi ja järeldusi teha ei saa. Õde rääkis, et erilisi isusid loomse järele selle aja jooksul tal ei tekkinud ja kõht sai alati täis. Kuna valmistasin neile toitu ning ise nad ei pidanud mõtlema ja nuputama, et mida süüa, siis väljakutses midagi keerulist ei olnud. Õele tundus, et see oli isegi liiga lihtne, et nagu polnudki õiget väljakutse tunnet. Seega, kui elad koos veganiga, kes on nõus sulle vegantoitu valmistama, siis pole küll mingit põhjust taimset toitu mitte proovida.

Õde arvas, et võib küll kunagi veel sarnast vegan väljakutset teha isegi pikemalt. Muide, täna on Meatout Day, kus kutsustakse inimesi üheks päevaks loomsest loobuma ja vegantoitu sööma. Kui täna ei jõua, proovi homme!

pledge

Loe ka artiklit “Kuidas hakata veganiks?”

Jälgi blogi Facebookis

 

 

2 Comments Add yours

  1. tulevanevegan ütles:

    Kusjuures mul oli tänane päev pooljuhuslikult täiesti meat free, piima ja muna siiski veidi tarbisin. Aga proovisin elus esimest korda veganburksi ja I’m in love♡♡
    Ma arvan, et kohe-kohe on käes hetk, kus (esialgu) liha menüüst välja viskan. Ja sellest blogist on väga palju abi, tänu sulle selle eest:)

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s