Elu veganina Inglismaal

Minu käest on vahel küsitud, et kuidas on Inglismaal veganina elada võrreldes Eestiga. Teen sellest väikese ülevaate.

Toit

See võib tulla üllatusena, aga toit on üldiselt Suurbritannias odavam kui Eestis, vähemalt taimne terviktoit (loomse osas pole mul aimugi). Üks põhjus on see, et toidul puudub käibemaks. Teine põhjus on arvatavasti suur rahvaarv ehk suurem nõudlus, mis aitab hinnad all hoida. Alternatiivsed ja töödeldud taimsed tooted (nt taimsed juustud, vorstid, jogurtid, jäätised jms) on kallima hinnaga, aga mitte kallimad kui Eestis, ning arvestades kõrgemat palgataset, on ka need tooted enamus inimestele kättesaadavad. Ma ise tarbin selliseid tooteid harva, kui ostan, siis ainult prooviks mingisuguste allahindluste ajal, nii et minu tavalist toidu eelarvet sellised tooted pigem ei mõjuta. Siin on palju aasia poode, kus ostan kuivatatud kaunvilju, mida ise keedan ja sügavkülmutan. Samuti saab aasia poodidest hea hinnaga igasuguseid vürtse. Muidugi on ka toiduaineid, mis on Eestis odavamad, näiteks kartul, kapsas, porgand, sibul, õunad ning suvine hooajakaup ehk tüüpilised kohalikud toidud, aga keskmine toidukorv tuleb mul Inglismaal ikkagi odavam.

toidukorv

Mõningad näited hindadest: sojapiim 1 liiter alates £ 0.59 (0.69 €), hummus 200g alates £ 0.55 (0.64 €), purustatud tomatite konserv 240g alates £ 0.25 (0.29 €), oad tomatkastmes 410g alates £ 0.23 (0.27 €), kikerherneste konserv 240g alates £ 0.33 (0.38 €), lehtkapsas 200g alates £ 0.77 (0.88 €), brokoli kilo on aastaringselt u 1 naela ringis, Fair Trade banaanid 1 kg £ 0.72 (0.84 €), India pähklid 1 kg £ 8.6 (10.11 €), külmutatud köögiviljade segu 1 kg £ 0.79 (0.92 €).

Kui rääkida veel alternatiivtoodetest, siis nende kättesaadavus ja valik on üha parem. Lisaks nn tervisetoodete poodidele (nt Holland & Barrett), kus on suur valik taimseid alternatiive, on neid palju müügil ka tavalistes toidupoodides. Taimne piim on juba ammu müügil kõikides poodides, enamus kauplusi müüvad lisaks Alpro jms tuntud firmade piimadele ka enda brändi taimset piima. Hummus on üldse siin poolenisti rahvustoit, sest selle valik on igas poes suur. Samuti on mitmed poed välja tulnud enda brändi taimsete juustude ja jogurtitega. Hiljuti teatas tuntud ketipood Sainsbury´s, et sügisel välja lastud taimsete juustude müük on olnud 300% suurem kui alguses oodati. Levinud on igasugused külmutatud burgerid, vorstikesed ja muud lihaasendustooted.

sainsburys-vegan-cheese
Kaupluseketi Sainsbury´s veganjuustud

Restoranid

Väljas söömine on Inglismaal muidugi kallim, nagu igasugused teenused üleüldse. Linnas, kus mina elan pole ühtegi taimetoidurestorani ja muudes toidukohtades on valik kesine. Selles mõttes on veganina lihtsam elada Londonis või mingisugustes teistes kuulsamates linnades, samuti ülikoolilinnades, kuhu veganbuum on suuremalt jõudnud. Nii et sel teemal ma ei oska midagi kirjutada, sest pole lihtsalt erilist väljas söömise kogemust.

Suured ketikohvikud nagu Costa ja Starbucks pakuvad taimse piimaga kohvi, samas väiksemates kohvikutes tihti seda varianti ei ole. Selles mõttes võib Eestis olukord isegi parem olla, vähemalt Tallinnas ja Tartus saab juba paljudest kohtades taimse piimaga kohvi, isegi kui muid veganvalikuid kohvikutes pole.

Ühiskond

Suurbritannias arvestatakse igasuguste erinevustega ja vähemustega ning seetõttu on veganite olukord siin parem. Ametiasutustes oleks veganite mõnitamine ja diskrimineerimine mõeldamatu. Riiklikes toitumissoovitustest on vegantoitumine juba aastaid igas eluetapis heaks kiidetud. Ka mitteveganite toitumissoovitustes on suur rõhk taimsel toidul, nt parimate valguallikatena on esimesena mainitud kaunvilju, mitte liha, ja kaltsiumiallikatest on taimset piima mainitud hea alternatiivina. Hiljuti moodustati Briti parlamendi juurde taimetoitluse ja veganlusega tegelema hakkav parlamendirühm, mille eesmärgiks on paremini kaitsta veganite huve ning seaduseloomesse veganlusega seotud punkte kiiremini sisse tuua.

Lugesin mõni päev tagasi poes kokku, et siin ilmub juba vähemalt 4 vegan eluviisi tutvustavat ajakirja. Ka mujal meedias on veganlust käsitlevad artiklid, raadio- ja telesaated juba igapäevased. Tuntud meediakanalid The Independent, The Guardian, BBC jt käsitlevad veganlust mitte ainult toidu või toitumise kaudu, vaid ka loomade õiguste vaatenurgast. Seega on loomade õiguste teemaline debatt jõudnud juba peavoolumeediasse. See on väga oluline ja märgiline. Eestis on see pea olematu. Kui meil veganlusest kusagil kirjutatakse, siis peamiselt vaid toitumise vaatenurgast, loomade kannatused on endiselt tabu teema. Hetkel on Inglismaal käimas üleriiklik kampaania, kus erinevates linnades näeb tänavatel veganreklaame, see hoiab samuti arutelu üleval. Hiljuti lõppes aga kuu aega kestnud vegan väljakutse ehk Veganuary, mis pälvis meedias palju tähelepanu.

gvw
Go Vegan World kampaania plakat
gvw2
Go Vegan World kampaania tänavatel

Seda, et veganlus on Suurbritannias üha rohkem levinud, näitab igasuguste messide, laatade ja festivalide populaarsus. Neist suurim on VegFest, kus käib kümneid tuhandeid huvilisi. Neist olen kirjutanud siin ja siin. Aga igasuguseid kohalikke ja väiksemaid messe ja laatu toimub samuti pidevalt. Inimesed lihtsalt võtavad kätte ja teevad oma linnades asja ära. Üldse on siin palju nn rohujuuretasandi liikumist, st ei eeldata, et töö teevad ära ainult suured vegan- või loomaõiguste organisatsioonid, vaid veganid võtavad ise initsiatiivi, korraldavad infolaukesi, filmiõhtuid, avalikke vegan õhtusööke, meeleavaldusi jne. Samuti kirjutatakse agaramalt kirju kauplustele ja muudele asutustele, kui tuntakse, et midagi on puudu. Eestis tehakse samuti seda kõike üha rohkem, aga sellist inimeste enda initsiatiivi, ettevõtlikkust ja julgust midagi ära teha on kahjuks vähem.

vegfest

Loomulikult on ka Inglismaal endiselt levinud müüdid veganluse kohta, leidub rumalaid ja negatiivseid sõnavõtte, interneti kommentaariumites kohtab samasugust negatiivsust nagu Eestis, samuti võib sõprade ja sugulastega olla sel teemal vaidlusi, loomulikult pole veel igas linnas vegansõbralikke toidukohti jne. Aga oluline vahe Eestiga on just see, et avalikult ja ametiasutustes veganlust respekteeritakse, samuti on veganlus ühiskonnas nähtav, vegantoitumine on riiklikult tunnustatud ning loomade õigustest ei kardeta rääkida.

Eestis on olukord juba ka üha parem, eriti mis puudutab üha laienevat toodete valikut ning üha kasvavat veganite hulka. Põhiline soovitus olekski eestlastele olla julgemad, aktiivsemad ja rohkem ise veganlusega seotud algatusi ette võtta ning kohalikul tasandil oma linnakeses või külakeses asju ära teha. Küll siis ühiskondlik ja riiklik suhtumine järele jõuavad ning ka Eestis ei nähta veganlust enam väheste veidrike lõbuna.

Jälgi blogi Facebookis.

3 Comments Add yours

 1. Aili ütles:

  Äi küsis minult just, et kas soovin mingit kindlat vegan toodet Inglismaalt saada, aga ma pole peale Gary üldse millegagi kursis 😀 Mida sa oskaks soovitada, mis peaks vastu ka nädalase autosõidu teekonna? Gary vist peaks külmas olema, aga seda varianti pole.

  Meeldib

  1. Hummus on siin megahea, aga see vajaks ka külma… Kui taimepiimasid tarbid, siis need on odavamad kui Eestis, et kui autos on ruumi, siis neid varuda? 😀

   Meeldib

   1. Aili ütles:

    Ei neid mul tegelt varuda pole vaja, ma siin Elvas ikka ostan seda ühte ja ainsat müügil olevat Oatly’d, et nõudlust ikka oleks 😀 😀

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s