Ma pigem olen alasti, kui …

Teate neid reklaame kuulsustega, kus alasti (reeglina) naine poseerib väljakutsuvalt ning kõrval on tekst „Ma pigem olen alasti, kui kannan karusnahka“? Hmm … No ei oleks ikka küll, paneks sooja mitteloomse jope selga ja asi korras.

Ma saan aru, et seks müüb. Või kui aus olla, siis tegelt ei saa aru, aga hea küll, teeskleme, et ma olen selle väitega üldjuhul nõus, et seks müüb. Kuid loomaõigusliku sõnumi edastamiseks ma kahtlen selles sügavalt. Miks ja kuidas peaks alasti väljakutsuvalt poseeriv naine panema kedagi mõtlema karusloomafarmides kannatavate loomade peale? Oo, paljas naine= oi, vaesed loomad? Või kuidas see loogika seal toimima peaks?

'If I Can Dream Stars' Get Naked for PETA

WTF siin pildil toimub?! Kui karusnahka ei kanna, siis saab tänutäheks orgia? Karusnahka kannavad enamasti naised. Kuidas see mulle naisena peaks mõjuma? Teise naise alasti keha nagu väga ei tõmba. Või on asi selles, et ma peaks tahtma temaga kuidagi samastuda? Et kui karusnahka ei kanna, siis olen sama seksikas ja mehed tahavad mind? Ei, aitäh. Ausalt öeldes tekitab see pilt minus suurt ebamugavust.

Ka veganlust on viimasel hakatud reklaamima läbi seksi. Hea küll, kui seda presenteerida dieedina, mitte eetilise eluviisina, siis ehk tõesti mõjutavad sellised reklaamid kedagi vegantoitumist proovima, et saavutada modellikeha vms. See on muidugi problemaatiline ning võib aidata hoopis kaasa toitumishäirete süvenemisele ja kokkuvõttes teha veganluse promomisele halba. Sest niikuinii tuleb igapäevaselt murda seda müüti, et veganlus pole enese näljutamine ega kapsa-porgandi dieet.

GenevaCruzPETA300

Teile mõjub see pilt või? Homme hakkate veganiks? Ma isiklikult eelistan tomateid ja muid aiasaadusi korjata kandes seljas mõnda mugavat riietust, näiteks dressipükse ja pusa.

alicia-sexy-vegan-400x279

Alicia Silverstone on pikaaegne vegan ja loomaõiguslane, kelle tegemisi ma üldiselt väga austan. Aga see reklaam jääb taas mõistetamatuks. Kuidas see alasti kurva näoga murul aelemine kedagi veganiks peaks muutma? Kuidas jõuame siit loomade ekspluateerimise temaatika juurde?

Asjaolu, et sedatüüpi kampaaniad on seksistlikud, on räägitud tänaseks juba aastakümneid. Ühelt poolt võitleme selle nimel, et loomi ei nähtaks objektidena ja samal ajal objektistame jätkuvalt naisi. Naistest saavad sellistel piltidel ahvatlevad lihakehad, keda ei nähta enam isikutena, samamoodi nagu loomad on enamus inimeste jaoks, vaid tooted, masinad, lihatükid jne. Sellest on põhjalikult rääkinud Carol J Adams väga heas  raamatus “The Sexual Politics of Meat”, mida tasub kindlasti lugeda, kui vähegi lähevad korda naisõiguslus või loomaõiguslus.

Mida selliste kampaaniatega saavutatakse? Põhiliselt meedia tähelepanu. Kuna seks ju väidetavalt müüb, siis korjab meedia tõenäolisemalt üles kampaania alasti naistega kui kampaania, kus näidatakse reaalsust, mis loomadega toimub. Sest loomade olukord pole ju seksikas ja tõde on ebamugav.

Kas reaalselt ka loomade jaoks midagi muutub tänu sellistele kampaaniatele? Arvatavasti mitte. Pean palju efektiivsemateks kampaaniaid, kus põhisõnumiks on kaastunne, faktid, loomade olukorrast reaalselt rääkimine ning vastuoludele tähelepanu juhtimine.

1515990_981552735221161_1912447073_n
Looma vaatepunkt

 

faktid
Faktide edastamine. Pilt: Loomade Nimel
PETAmeganparkVERT300
Vastuolule rõhumine.

Mõjusad on ka farmides filmitud videokaadrid, mis edastavad samuti olukorda sellisena nagu see on. Paljude jaoks avavad just nendes nähtud õudused lõpuks silmad. Just eile tuli avalikuks video, mis paljastab Poola karusloomafarmides toimuvat. Ka Eestis on varasemalt karusloomafarme filmitud ning olukord pole sugugi parem. Selliseid asju on valus vaadata, aga see, mis loomatööstuses toimub ongi kurb ja valus. Seksikusele ja seksile rõhudes me ei näita looma vaatepunkti, vaid muudame selle triviaalseks ning aitame samal ajal kaasa ka naiste objektistamisele.

Kui sa ei poolda karusloomafarme, siis palun allkirjasta see petitsioon, et aidata kaasa Eestis karusloomafarmide keelustamisele. Ning jaga petitsiooni ka oma välismaiste tuttavatega. Näitame, et ka mujal maailmas toetatakse selles osas Eestit.

Loe ka artiklit “Kaastunne on häbiasi?”

Jälgi blogi Facebookis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s