Annetamisest

Jõulude eel on paljude inimeste südamed tavaliselt rohkem avatud ning empaatiavõime suurem. Aasta lõpus tehakse kokkuvõtteid ning mõeldakse elu üle järele. See tähendab, et ollakse ka rohkem valmis hetkeks enda mured kõrvale jätma ning ka teistele abi pakkuma. Millest ma räägin? Eks ikka annetamisest. Kuidas suhtute annetamisse? Kas olete oma elus midagi annetanud? Kui tihti annetate? Mida annetate? Kas teile on kunagi midagi annetatud? Kas olete olnud abivajaja rollis?

Mina olen patoloogiline annetaja. See tähendab, et mul on vajadus annetada. Näiteks, kui mul on masendus, kurb meel või järjekordne eksistentsiaalne kriis, siis rahunemiseks ja tasakaalu leidmiseks hakkan annetama. Masendus ja kurbus on rõhuvad ning rasked koormad kanda. Annetamine aitab midagi justkui endast ära anda, seetõttu läheb ka olemine kergemaks. Seega, kui vahel räägitakse, et ostlemine on teraapiline tegevus, siis minu jaoks seda hoopis annetamine või muul viisil heategude tegemine. Heategude tegemine pidi ka eluiga pikendama ning üldse elukvaliteeti parandama, nii et soovitan seda soojalt kõigile. 😉

doing-good-leads-to-feeling-good

Mida saame annetada? Reastasin siia mõningad võimalused: raha, asjad, veri, aeg, teadmised ja oskused, toetus.

Raha

Raha on paradoksaalselt kõige lihtsam annetada. See ei nõua erilist enese sidumist ega muid kohustusi. Saab teha pangas endale meeldivale organisatsioonile igakuise püsiannetuse ja rohkem ei pea selle peale isegi mõtlema. Kui olin palgatööl, siis oli mul mitmeid väikseid püsiannetusi nii loomade kui ka lastega tegelevatele organisatsioonidele, aga ka teistele MTÜ-dele. See muidugi eeldab teatud vabade rahaliste vahendite olemasolu. Aga üldiselt isegi majanduslikult raskematel perioodidel olen paar eurot kuus ikkagi annetada saanud. See võib tunduda mõttetult väike summa, aga paljude inimeste peale kokku võib üks organisatsioon tänu sellele paljugi ära teha saada.

Kellele annetada? Kuigi varasemalt olen annetanud ka ülemaailmsetele suurtele organisatsioonidele, siis praegu eelistan pigem kohalikke ja väiksemaid heategevuslikke organisatsioone. Ma ei arva, et MTÜ-de inimesed peaksid tasuta ja ainult vabatahtlikku tööd tegema. Seda kindlasti mitte. Pikemas plaanis ei ole selline organisatsioon jätkusuutlik ja tulemuseks on enamasti heade inimeste läbipõlemine. Seega pean loomulikuks, et teatud osa annetustest läheb organisatsioonide töötajatele palga maksmiseks, kes oma elu on heategevusele otsustanud pühendada. Seda meil kahjuks enamasti väärtustada ei osata. Küll aga tekitavad kahtlusi suured ülemaailmsed organisatsioonid, kus suur osa annetustest läheb superrikaste juhtide veelgi rikkamaks tegemiseks. Ja kuigi ma saan aru, et need suured organisatsioonid teevad ka väga palju olulist maailmas ära, siis tundub see ikkagi pisut ebaõiglane, et ma maksan oma annetusest kinni kellegi eralennukid või jahid või puhkusereisid privaatsetel saartel.

Püsiannetustele lisanduvad muidugi ühekordsed annetused konkreetsete projektide või abivajajate jaoks enamasti siis, kui meediasse satub mõni kurb lugu. Selliste juhtumite puhul on kohe teada, et raha läheb õigesse kohta ehk sinna, kus seda sel hetkel tõesti väga-väga vajatakse.

Nagu paljud inimesed, siis kõnnin kahjuks ka mina kerjustest ja kodututest tihti mööda. Mingisugune võltshäbi ja hirm takistab vahel isegi mõne sendi väljaotsimist. See on kindlasti midagi, millest peaks üle saama.

Asjad

Teine lihtne võimalus millegi annetamiseks on asjade annetamine. Meil kõigil on asju, mida me enam ei vaja ega kasuta. Näiteks riided. Ma väga tihti uusi riideid ei osta, aga sellegipoolest on kapp pidevalt täis riideid, mida väga harva kannan. Nii et vähemalt paar korda aastas teen kappides suurpuhastuse ja kingin korralikud, ent minu jaoks mittevajalikud riided ära. Olen neid andnud nii lastekodudele, Uuskasutuskeskusele kui ka eraisikutele.

Tihti annetan ka raamatud. Lugemishulluna juhtun liiga palju raamatupoodi ja ega sealt siis ei saa tühjade kätega tulema tulla. See aga tähendab, et kodu on täis raamatuid, mida olen korra lugenud, aga arvatavsti teist korda enam ei loe. Ja kuigi raamatuid täis riiulid on hingematvalt ilusad, siis osad raamatud raatsin ikkagi ära annetada. Olen annetanud nii linnaraamatukogudele kui ka väikestele küla- ja kooliraamatukogudele, aga ka eraisikultele. Ja mitte ainult nõukaaegsed raamatuid, vaid ikka ka uuemat kirjandust, mida tean, et ise lihtsalt enam uuesti ei loe. Kui mõni raamatukogu on avaldanud nimekirja raamatutest, mida nad vajavad, siis olen ka poest täiesti uusi raamatuid ostnud ning neid annetanud. Lugemine on lihtsalt nii oluline ja väärtuslik tegevus, et sellesse panustamine, et teised ka saaksid sellest osa, on puhas rõõm.

Olen annetanud muidugi ka toitu Toidupangale. Samuti loomade varjupaikadele nt tekke või muid asju, mida vajatakse. Kindlasti veel mdagi, mis hetkel ei meenu. Ahjaa, ma pole käsitöös just väga oskuslik, aga mõned korrad olen kudunud ja heegeldanud mütse, salle ja mänguasju, kui mingite kampaaniate raames on selliseid asju vajatud.

o-donations-facebook

Veri

Meditsiinilised annetused on minu jaoks võõras maa. Verd pole ma kahjuks saanud annetada, sest olen väikest kasvu ja liiga kerge, et veredoonoriks minna. Tean inimesi, kes käivad veredoonoriks nii tihti kui võimalik ning imetlen neid väga. Nii on võimalik ju päriselt kellegi elu päästa. Muude meditsiiniliste annetuste kohta ei ole lähemalt uurinud ja eks organidoonorlus jms see on ka pisut vastuolulisemad teemad, mis vajaksid põhjalikumat kaalutlemist.

Aeg

Kuna mul hetkel palgatööd ei ole, siis rahaliselt ei saa ma enam nii palju annetamisse panustada, kuid enam-vähem kogu ärkveloleku aja tegelen vabatahtliku tööga. Kuidas annetada oma aega? Selleks on mitmeid võimalusi, näiteks võib võtta ühendust mõne heategevusliku organisatsiooniga ja küsida, kas nad vajavad vabatahtlikke. Paljud organisatsioonid kuulutavad ka oma kodulehtedel või Facebooki lehtedel, kui parasjagu vabatahtlike abi vajavad. Leheküljel Vabatahtlike värav on samuti kuulutused, kus otsitakse inimesi, kes saaksid oma aega panustada.

Olen siin rääkinud palju juba organisatsioonidele annetamisest. Aga loomulikult saab sama hästi aidata oma sugulasi, lähedasi, sõpru, naabrimeest, töökaaslast jne. Näiteks pakkuda abi laste hoidmisega, maja valvamisega või mis iganes muu tegevusega teisi toetada. Kui silmad lahti hoida, siis leiab enda ümbert palju inimesi, kes meie aega vajaksid.

Oskused ja teadmised

Ajaga läheb kokku ka oma teadmiste ja oskuste annetamine. Meil kõigil on midagi, milles me oleme oskuslikud ja andekad või omame erialseid või ekspertteadmisi, mida teistega jagada. Paljud MTÜ-d vajavad abi näiteks juriidiliselt, turunduslikult või kommunikatsiooni poole pealt. Samuti saab abistada kirjutamise, tõlkimise ja toimetamisega, käsitööga, kokkamisega, IT-alase toega, nõustamisega, kujundamisega, hea suhtlemisoskusega jne. Kasvõi paariks tunniks nädalas või kuus oma oskustega kellelegi abi pakkumine võib olla hindamatult oluline.

Toetus

Kui ei ole raha ega asju, mida annetada, siis absoluutselt alati ja absoluutselt igaüks meist saab jagada toetust. Tänases kiires maailmas ei jää meil tihti aega teisi toetada või kasvõi hea sõnaga meeles pidada. Oma pere ja sõbrad tulevad ehk küll meelde, aga kaugemate tuttavate puhul me pigem ei märka, kui nad vajaksid toetust. Kuid vahel on nii palju abi sellest, kui keegi meid mures lihtsalt ära kuulab ja midagi lohutavat ütleb. See on ühtpidi nii lihtne, aga teistpidi inimlikult raske. Seda tüüpi toetuse jagamine teeb meid ennast emotsionaalselt kõige haavatavamaks. Sotsiaalfoobiku ja introverdina on teiste inimestega suhtlemine minu jaoks küllaltki keeruline, eriti siis, kui teine inimene on kurb või masenduses. Nii väga tahaks aidata, aga vahel lihtsalt sõnad ei tule üle huulte. Tänapäeval on õnneks ka teisi võimalusi, näiteks kasvõi Facebookis mõne positiivse kommentaari või toetava sõnumi kirjutamine.

Kas siit nimekirjast jäi midagi välja? Mida on veel võimalik annetada või kuidas teisi aidata?

Aitäh kõigile, kes on mind elus aidanud ja toetanud! Mingil hetkel oleme me kõik olnud paratamatult abivajaja rollis. On hea teada, et alati leidub keegi, kes hoolib ja aitab. ❤

Jälgi blogi Facebookis

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s