Veganlus ei ole dieet

Veganlus ei ole dieet, enesenäljutamine, toitumishäire ega enesepiiramine. Veganlus on veendumus ja eetiline maailmavaade, mille kohaselt loomade tapmist ja kasutamist ei peeta õigeks. Vegantoitumine on selle veendumuse üks paljudest väljendusviisidest. Veganluse eesmärk pole dieeti pidada, kaalu kaotada, pirtsutada, trendikas olla jne. Loomulikult on inimesi, kes söövad vegantoitu ka sellistel eesmärkidel, kuid veganlus kui eluviis ja filosoofia tähistab siiski loomade tapmise ja kasutamise toetamisest hoidumist.

Vegan ei tarbi loomseid võetusi, sh piima, liha, kala, mune, mett, želatiini jms. Kuid see ei tähenda, et toitumine oleks kuidagi piiratud või vähem tervislik. Veganid toituvad sajal eri moel. Kõik sõltub individuaalsetest toiduvalikutest, oskustest ja teadmistest. Ka ei välista veganlus nisujahu, gluteeni või suhkrut ja muid selliseid aineid. Kuigi veganid toituvad üldiselt teadlikumalt ning paljud on valinud ka selliste toitude vältimise, ei ole see otseselt veganlusega seotud.

commit-to-dieting
Veganlus ei ole dieet ega enesenäljutamine, millena seda tihti kahjuks kujutatakse.

Ebatäpne ja halvustav on kasutada veganluse kohta sõna „enesepiiramine“. Kas teiste moraalsete veendumuste puhul kasutaksime seda sõna? Kas vägivallast hoidumine on enesepiiramine? Kas varastamisest hoidumine on enesepiiramine? Jah, mõne üksiku inimese jaoks kindlasti, aga enamus inimesi ei käi poes või teiste inimeste kodudes ringi ega tegele pideva eneseveenmisega, et mitte varastada. Samuti ei käi enamus meist ringi rusikas taskus ega sisenda endale, et parem oleks seda teiste nina ees mitte viibutada. Veganlusega on samamoodi. Kui on kord mõistetud, et loomade kui tundlike olendite tapmine ja kasutamine pole õige, siis selle veendumusega kooskõlas elamine ja igapäevaste harjumuste muutmine ei ole mingisugune kohutav enesepiiramine.

Uue eluviisiga harjumine võib pisut aega võtta, aga see igati loomulik protsess, sest igasugused uued kombed nõuavad natuke harjutamist. Seda, et me ei tohiks varastada ega teiste suunas vägivalda kasutada, õpetatakse meile juba lapsest saadik. Ja seetõttu on nende veendumuste kohaselt elamine enamus inimeste jaoks väga lihtne. Loomadesse suhtumisega on aga vastupidine lugu, kui kassid ja koerad välja arvata, siis õpetatakse meile lapsest saadik, et loomad on meist alamad, et nende kasutamine ja tapmine on õigustatud, et loomad peavad meid teenima jne. Sellise teadmise saavad enamus lapsi kaasa nii kodust kui ka koolist. Seega on mõistetav, et ühel hetkel, kui saame aru, et miljardite süütute elude võtmine meie isude ja muude triviaalsete põhjuste nimel ei ole enam õigustatud, siis võtab selle uue teadmisega harjumine aega. Kui kasvaksime selle teadmisega juba lapsest saadik üles, siis oleks see sama lihtne ja loomulik, nagu mittevarastamine või vägivallast hoidumine.

See, et meie praegune ühiskond peab loomade kasutamist ja tapmist suures osas normaalseks ja loomulikuks, ei tähenda, et see on õige või et see peab alatiseks niimoodi jääma. On palju veendumusi, mis on ajas muutunud ning ka siiani üha pidevas muutumises: orjapidamine, suhtumine naistesse, laste kasvatamise põhitõed, suhtumine endast erinevatesse inimestesse jne. Aeg, ühiskond, suhtumine ja moraalinormid on pidevas muutumises. See, et võiksime hakata ka loomadesse suhtumist muutma, ei ole mingisugune ületamatu nähtus. Kõik märgid viitavad, et tulevik on veganluse päralt. Me ei saa enam eirata tõendeid loomade intelligentsuse ja tundmisvõimelisuse või loomatööstuse katastroofiliste keskkonnamõjude või loomsete toitude negatiivsete tervisemõjude kohta. Veganlus ei ole dieet, veganlus on meie kõigi tulevik.

12439183_838360366309896_102314922180155128_n

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

 

2 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s