Piima verine hind

Viimasel ajal räägitakse palju piimatootjate raskest elust, piima liiga madalast hinnast, tööstuse madalseisust jne. Piimatööstuse tegelikest ohvritest, lehmadest, aga ühiskond vaikib. Tean, et see kõlab enamuse jaoks absurdselt. Me pole harjunud toidu nimel kasutatavate hingede peale mõtlema ega nägema neid millegi muu kui rumalate loomadena, kes ongi siia ilma loodud selleks, et inimest teenida. Ja mis nende elul siis viga on? Toit tassitakse nina ette, osades taludes pakutakse veel massaaži ka. Kõik on ju tipp-topp korras! Kas ikka on?

Mis on piim? Piim on vastsündinu toit, mida ema organism hakkab tootma peale lapse sündi. Erinevatel liikidel on piima koostis erinev, mis on ka loogiline, sest piim on mõeldud konkreetse liigi vastsündinu vajaduste jaoks. Lehmaudarapiima eesmärk on, et vasikast kasvaks kiiresti ja mõne kuuga suur loom. Pole siis ime, et rohket piima tarbimist seostatakse inimestel erinevate vähkkasvajate tekkega. Piim on täis loomulikke kasvuhormoone ja rasedushormoone. Kui mõtlema hakata, siis on see täiesti ebaloogiline, et tarbime endiselt teise liigi rinnapiima, kuigi oma liigi rinnapiimast võõrutati meid juba aastaselt või paariaastaselt.

piim on beebidele

Paljud inimesed loobuvad liha tarbimisest, sest ei soovi toetada vägivalda ja tapmist. Lihatükk on tapetud looma tükeldatud kehaosa. See on selge. Elusast peast loom meie taldrikule ei jõua. Kuid tihti arvatakse, et piim on vägivallavaba toode. Nii see siiski pole. Tegelikkuses on piima hind verisemgi kui liha hind. Piimalehmade elu on oluliselt piinarikkam ja julmem kui lihaloomade elu.

Üks ebaõiglasemaid praktikaid piimatööstuses on vasikate eraldamine emadest, mida tehakse praktiliselt kohe peale vasika sündi, sest vasikate ja emade kooshoidmine pole kasumlik. “Lõpetasin loomade söömise aastal 2007, kui nägin videot vasika sünnist piimafarmis. Tööline lohistas vasika ema juurest ära samal hetkel, kui ta puudutas maad. Vasikas venitas oma pead tahapoole, et emaga kontakti saada, kui teda minema tõmmati. Ema plahvatas raevust. Ta sööstis oma lapse järele ning rühkis meeletult, kui värav ta näo ees kinni lükati. Sekund hiljem kostus kõige kurvem heli, mida olen iial looma suust kuulnud.” Nii algab James McWilliamsi raamat „The Modern Savage. Our Unthinking Decision to Eat Animals“. Ta lisab, et seda videot nähes tuli tal meelde oma poja sünd ning meeletu hirm, et keerulise sünnituse järel on beebil midagi viga ja ta viiakse ära. Emaks või isaks olemine on tihti ühendav kogemus lugudes, kus inimesed kirjeldavad, miks nad on piimast loobunud. See teadmine, et röövid kelleltki oma maitsenaudingute nimel emaduse on paljudele vastuvõetamatu.

Mothers Against Dairy
Mothers Against Dairy

Piima hind on alati ka vasikate tapmine. Vasikalihatööstust ei eksisteeriks ilma piimata. Küllaldase piima saamiseks on vaja pidevat sündide tšüklit. Emastest vasikatest saavad uued piimalehmad. Pullvasikad on piimatööstusele kasutud. Vastavalt turusituatsioonile tapetakse nad kohe või müüakse nuumvasikateks. Piima tarbides toetame alati laste tapmist. Ning loomulikult toetame ka lehmade tapmist. Kui nende kehad on pidevast tiinestamiste, sündide ja lüpsmiste tsüklist viimseni kurnatud ning piimatoodang langeb, siis saadetakse ka nemad tapamajja.

Kas teise tundliku olendi orjastamine, ekspluateerimine ja tapmine meie triviaalsete isude nimel on õigustatud? Üha rohkem tuleb ka välja uuringuid, kus piima tarbimist seostatakse paljude terviseprobleemidega. Pole ka ime, sest me ei ole bioloogiliselt kohastunud peale beebiiga piima tarbima. Piim on eluks vajalik toiduaine beebidele, kuid mitte täiskasvanutele. Teise liigi tissi otsas rippumine on pehmelt öeldes kummaline.

QlZywLJ

Parimad taimsed kaltsiumiallikad. Loe kaltsiumi kohta lähemalt siit.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

10 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s