Veganluse vastu = vägivalla poolt?

Kas veganluse vastu olemine tähendab vägivalla poolt olemist. Lühike vastus on “jah”. Nüüd sul juba vererõhk tõusis, oled valmis protesteerima, eitama, vihast kommentaari kirjutama. Mõistan. Sellist asja pole lihtne kuulda. Kuid loe artikkel siiski enne vihaseks saamist lõpuni.

Olen kindel, et sa oled hea inimene. Sa hoolid oma perest, oma sõpradest, oma lemmikloomadest. Sa ei taha kellelegi kurja teha. Ja sa arvad, et ei teegi. Kuid on siiski üks vägivallavorm, milles 99% inimestest endale aru andmata osalevad – loomade kasutamine ja tapmine. Tõenäoliselt pole sa selle peale kordagi mõelnud ja ei taha selle peale mõelda ka praegu.

4Xhmys8
Näitleja Joaquin Phoenix on juba lapsest saadik vegan olnud.

Eesti keele seletav sõnaraamat annab vägivalla tähenduseks “kedagi v. midagi kahjustava jõu v. mõju kasutamine.” Isegi, kui selle peale on ebamugav ja halb mõelda, siis fakt on see, et tapmine ja loomade kasutamine on vägivald. See ei ole etteheide, vaid fakti tunnistamine. Me vangistame loomad, sundviljastame nad, röövime neilt nende pojad, võtame neilt midagi, mis kuulub neile ning lõpuks lõikame neil kõrid läbi. Elusast peast, inglilaulu ja lillemere saatel loomad meie toidulauale ei jõua. Keegi kaotab selle nimel alati oma elu.

Jah, sa tahad protestida. Elu ongi selline! See on loomulik! Fucking veganid, arvate, et olete teistest paremad, jah?! Kuid mõtleme hetkeks edasi. On üsna tõenäoline, et sa ei poolda tarbetut vägivalda. St ei lähe kedagi suvaliselt peksma, saad vihaseks, kui keegi kusagil piinab koeri või kasse jne. Sest mõistad, et sellised vägivallavormid ei ole õigustatud. Aga millal on vägivald tarbetu ja millal on see õigustatud? Näiteks enesekaitse korral on vägivald õigustatud. On igati loomulik, et sinu elu on sulle väärtuslik ja sa teed kõik, et konfliktisituatsioonis ennast kaitsta. Samamoodi on vägivald õigustatud teistes situatsioonides, kus see on ellujäämiseks vajalik.

Aga kas naudingu, ilu või lõbu nimel on vägivald õigustatud? Mõrvarid, vägistajad, vargad arvatavasti naudivad seda tegevust ja saavad sellest palju lõbu. Kuid ühiskonnana mõistame, et sedasorti vägivald on tarbetu ning lõbu ja nauding ei õigusta seda kohe mitte kuidagi. Vastupidi, kui vägivallaakti eesmärk on mõnu ja naudingu saamine, siis peame selliseid inimesi sadistideks ning eriti ohtlikeks kurjategijateks.

Kui püüame loodusest kinni eksootilised metsloomad nagu näiteks lõvid, tiigrid, elevandid ja karud, pistame nad kitsastesse puuridesse, peksame ja näljutame neid ning sunnime neid rambivalguses esinema, siis kas selline vägivald on õigustatud? Tsirkust võib olla väga lõbus vaadata. Aga ühe õhtu lõbu ei õigusta vägivalda, mis sellega loomade suhtes kaasneb, sest see ei ole eluks vajalik ning on täiesti tarbetu. Viise, kuidas ennast lõbustada, on tänapäeval rohkemgi kui küll.

Kui hoiame kitsastes laboripuurides jäneseid, koeri, kasse, šimpanseid, rotte ja hiiri ning näiteks süstime nende silmadesse mõnda ainet selleks, et saaksime ise ilusamad ja enesekindlamad olla, siis kas selline vägivald on õigustatud? Kas ripsmetušš või huulepulk on ellujäämiseks vajalikud esemed? Kas meie ajutiselt pikemad ripsmed ja punasemad huuled on väärt kellegi elu ja piina? Vaevalt küll. Kosmeetika nimel loomkatsete tegemine on tarbetu vägivald. Alternatiivseid tooteid on müügil rohkemgi kui küll.

Kui hoiame kitsastes puurides rebaseid ja minke, et nende seljast karusnahka nülgida, siis kas selline vägivald on õigustatud? Kas kasukas on tänapäeva ühiskonnas eluks vajalik asi? Vastupidi, talvel jalgsi kõndides on kasukas väga ebamugav ja palav riietusese ning autoga liigeldes täiesti tarbetu. Kas jopekraed või mütsitutid on ellujäämiseks vajalikud? Just selliste detailide valmistamiseks tapetakse enamus karusnahatööstuse loomi. Alternatiivseid riideesemeid on müügil rohkemgi kui küll.

Kas söömine on ellujäämiseks vajalik? Jah, loomulikult. Kuid kas ka loomsete toiduainete söömine on ellujäämiseks vajalik. Ei, tänapäeva ühiskonnas enam mitte. Me elame ühiskonnas, kus ei pea toidu hankimiseks eriliselt vaeva nägema, enamus meist lähevad kauplusesse ja võtavad letist seda, mida tahavad, sest valik on külluslik. Üha rohkemad teadusuuringud näitavad, et tegelikkuses on loomse toidu tarbimine seotud paljude terviseprobleemidega. Nii et see pole eluks vajalik, vastupidi, see võib hoopis elukvaliteeti tunduvalt halvendada. Miks me siis ikkagi loomseid võetusi tarbime? Sest oleme sellega harjunud ning saame sealt maitsenaudingu. Kuid jõudsime juba enne järeldusele, et nauding ei ole piisav põhjus vägivalla õigustamiseks, sest siis saaksid ka kurjategijad hakata oma tegusid naudingu ja mõnuga õigustama. Ajal mil poodides on külluses müügil taimseid tooteid, ei ole loomade toiduks kasutamine ja tapmine enam õigustatud.

Ei, sa ei ole halb inimene, kui tarbid asju, mis on tulnud loomade kannatuste ja elu hinnaga. Arvatavasti pole sa lihtsalt varem selle peale mõelnud. Sest see on teema, millest ühiskonnas ei räägita. Oleme vaikivalt aktsepteerinud ja õppinud arvama, et teatud loomad on mõeldud kasutamiseks ja tapmiseks. Me ei mõtle nende elu-olu ega emotsioonide peale. Me ei mõtle selle peale, et tegelikult ei erine nad kuidagi meie lemmikloomadest, et tegelikult tunnevad ka nemad rõõmu, kurbust ja valu, et tegelikult tahavad ka nemad elada.

Veganlus on eluviis, millega püütakse võimaluste teostatavuse piires välistada igasugune loomade julm kohtlemine ja nende ärakasutamine toiduks, riietuseks või muul eesmärgil. Veganluse eesmärk pole olla teistest parem, vaid eesmärk on, et teistel oleks parem.

Minu eesmärk ei ole olnud selle jutuga sind panna ennast halvasti või süüdi tundma, minu eesmärk on panna sind kasvõi hetkeks mõtlema, et kas see vägivald, mida teiste olendite suhtes kasutame on ikka tänapäeval õigustatud, kui see pole enam ellujäämiseks vajalik. Ära vihastu veganite peale, vaid vihastu ühiskonna peale, kus sellist ebaõiglust ja julmust peetakse normiks ja isegi ei seata kahtluse alla. Sinu võimuses on seda muuta. Sina oledki võti, et aidata muuta maailma paremaks ja vägivallatumaks paigaks nii inimestele kui ka loomadele. Alusta väikeste sammude tegemisest juba täna. Aitäh, et artikli lõpuni lugesid!

065ca6482d95282e264f70dd7cc279c3

Loe ka artiklit “Avaldan sulle ühe saladuse”

Jälgi blogi Facebookis

Jälgi blogi Bloglovinis

7 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s