Avaldan sulle ühe saladuse

Avaldan sulle ühe saladuse, mis on üks paremini hoitud saladusi maailmas, aga ometi nii lihtne ja loogiline. Sa veel ei tea seda, aga sa oled ka vegan. Misasja?! Ei ole ju! Jep, oled küll, enamus inimesi on, nad lihtsalt ei tea veel seda. Kuidas siis nii?

top secret

Enamus inimestele meeldivad loomad. Koerad, kassid, hobused, ahvid, delfiinid, papagoid, elevandid, hamstrid jne, olenevalt inimesest on igal ühel oma lemmikud ja eelistused. Kui sinuga koos elab mõni koer või kass, siis armastad tõenäoliselt teda väga, võib-olla isegi rohkem kui mõnda kaasinimest. Sa oled valmis tema nimel paljuks, sest ta toob su ellu meeletul hulgal rõõmu, siirust, lähedust ja soojust. Sa ei teeks talle iial haiget ning seisad selle eest, et ka keegi teine ei teeks sinu kassile või koerale iial haiget. Tegelikult ei seisa sa mitte vaid oma lemmiku eest, vaid hoolid ka teistest koertest ja kassidest, arvatavasti annetad aeg-ajalt raha varjupaikadele kodutute loomade abistamiseks ning saad vihaseks, kui kuuled kusagilt, kuidas keegi on neid väärkohelnud. Sa armastad loomi.

Kui sa ei armasta loomi, ega ela koos mõne kassi või koeraga, siis haiget või halba teha ei soovi sa neile ikkagi, sest mõistad, et loomade väärkohtlemine on vale. Tõenäoliselt hoolid ka teistest loomadest, mitte ainult kassidest ja koertest. Kui kuuled mõnest loomade vastu suunatud vägivallaaktist, siis ei vaata seda rahulikult pealt. Näiteks, kui keegi on hävitanud mõne linnupesa või kui näed murtud tiivaga lindu, siis ei ole sul sellest ükskõik. Ja kui selgub, et mõni eksootiline metsloom on väljasuremise äärel, siis tunned kahju. Ka ei jäta sind külmaks festivalid, kus süüakse koeraliha, tapetakse vaalu või pekstakse elusloomi. Sa ei ostaks iial võtmehoidjat, kus on sees elusad kilpkonnapojad ega karusnahka, mis on tehtud kassinahast. Sa ei pea loomi armastama, et mõista, et sellised teguviisid on valed, julmad ning tarbetud.

Oma lastele õpetad samuti loomi austama. Räägid neile, et loomi tuleb paitada, mitte lüüa ning et neid ei tohi kiusata. Näitad neile multikaid ja filme ning loed raamatuid, kus tegelasteks on loomad. Lapsed armastavad juba loomulikult loomi, aga tõenäoliselt innustad neid veelgi rohkem armastama, sest lapsed ja loomad koos on üliarmsad. Laste loomaarmastuse kaudu õpetad neile hoolivust, hoolitsemist, headust, sõbralikkust ja muid häid omadusi. Lapsed armastavad kõiki loomi, nad ei tee vahet koeral, kassil, lehmal ja seal – kõik loomad on nende silmis headust väärt. Kuid siin tuleb sisse vastuolu. Me ei räägi oma lastele, et siga, lehm ja kana, keda nad nii väga armastavad, on õhtusöögilauas nende taldrikul. Enamus vanemad ei räägiks iial lastele, kuidas osad loomad lõpetavad tapamajas, sest ei taha laste süütust ja rõõmu selles osas rikkuda.

Enamus inimesi ei mõtle ka ise selle peale, sest see on üks teema, mis on ühiskonnas ühel ajal avalik ja varjatud. Loomade kehatükid on igal pool meie silme ees, kuid ühiskond vaikib sellest, kuidas nad sinna jõuavad. Miks siis nii? Sest kuigi oleme harjunud loomade kehaosi ja kehaeritisi sööma ja muul viisil tarbima, tunnetab enamik meist mingil tasandil, et see pole päris õige. Me ei pea loomade vastu suunatud tarbetut vägivalda õigeks. Kasside, koerte, vaalade, kilpkonnade, lindude ja eksootiliste loomade puhul mõistame seda paremini, aga tegelikkuses tead sa oma südames, et ka sigade, kanade, lehmade ja teiste farmiloomade ekspluateerimine on ebaõiglane ja kurb. Ühiskond on meid lihtsalt selles osas tundetuks kasvatanud, tõde nende loomade tapmise ja kasutamise kohta varjanud, ja õpetanud, et need loomad ei vaja meie armastust ja austust, et need loomad on kuidagi vähem olulised, rumalamad ning et nende tapmine ja kasutamine on vajalik.

Me elame ajastul, mil taimne toit on lihtsasti kättesaadav, mil poed on täis köögivilju, puuvilju, marju, teravilju, kaunvilju, seeni, pähkleid ja seemneid. Me elame ajastul, mil meil pole ellujäämiseks ja terve olemiseks enam vaja loomi tappa ega kasutada. Me elame ajastul, mil väärtused nagu armastus, austus, vägivallatus, sõbralikkus ja hoolivus on au sees.

Enamus meist ei suudaks taluda tõde ja vaadata tapamajas toimuvat. Enamus inimesi on tegelikkuses veganid, sest enamus meist mõistab, et mitte ainult kassidele ja koertele, vaid kõigile loomadele kannatuste põhjustamine on vale olukorras, kus see pole enam ellujäämiseks vajalik. Enamus inimesi pole seda lihtsalt veel endale tunnistanud ja saladuseloori kergitanud.

veganism

Loe ka artiklit “Kuidas hakata veganiks?”

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Jälgi blogi Bloglovinis

 

11 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s