Veganlus on noorte naiivsete naiste trend?

Üks tüüpilisi väiteid, millega üritatakse veganluse tõsiseltvõetavust vähendada, on selle nimetamine noorte naiste trendiks. Sest noorus tähendab teadupärast naiivsust ja kogenematust ning naiseks olemine pole niikuinii eriliselt tõsiseltvõetav omadus. Ka trendid on vaid mööduvad nähtused, mis asenduvad peagi uutega. Halvustav väide, et veganlus on vaid noorte naiste trend, on mitmel põhjusel problemaatiline, kuid kui seda lähemalt vaadata, siis see on vägagi positiivne, et just noorte naiste seas on palju veganeid.

pin_up_animal_liberation-2

Millal on naine tõsiseltvõetavas eas? Millal on meie otsustel ja sõnadel kaalu? Kui oleme noored, siis tähendab see tihtilugu, et meid kategoriseeritakse naiivseteks, eluvõõrasteks ja rumalateks. Mõistlikum oleks pilgutada oma hirvesilmil ripsmeid, naeratada ja kuulata viisakalt, mida targad igas eas mehed räägivad. Pisut hiljem paigutatakse meid titemammide kasti. Ja see on ju teada värk, et väikelapse emad on närvilised hüsteerikud. Peale seda oleme aga vaid kibestunud vinguvad vanamutid, kelle sõna ei maksa midagi. Seega, kui naine otsustab veganiks hakata, siis võib kindel olla, et ta on seda teinud suurest rumalusest ja hormoonide üleküllusest. Kindlasti on tema eesmärk ennast näljutada ja seeläbi kaalu kaotada või on ta lihtsalt õrnahingeline loomaarmastaja. Ja ärge unustage, et oma lapsi piinab ta ka!

Üha rohkemad uuringud kinnitavad seda, et vegantoitumine on tervislik ning võib pakkuda teatud haiguste vastu kaitset, siia hulka kuuluvad nii südamehaigused kui ka erinevad vähiliigid. Nagu igasugune tervislik toitumine, eeldab ka tervislik vegantoitumine teatavat planeerimist ning läbimõtlemist. Tuleks meeles pidada, et ka segatoitlus ei taga automaatselt kõikide vajalike ainete saamise. Ka mitte-veganina tuleb jälgida erinevaid reegleid ja nippe, et selline toitumisviis oleks jätkusuutlik. Seega ei ole veganina toitumise põhitõdedele tähelepanu pööramine mingisugune eriline või keeruline asi, vaid tervisliku toitumise loomulik osa. Millegipärast on nii, et naised hoolivad tihti oma tervisest rohkem kui mehed ja seetõttu jõuavad terviseteemasid uurides meestest tihedamini vegantoitumise juurde. Kui naine soovib olla terve ja ka oma perekonda tervislikult toita, siis ei ole selles midagi taunimisväärset. Vegantoitumine pole dieet ega enese näljutamine, vaid mitmekülgne toitumisviis, millel on palju tervise-eeliseid.

Olgu selle põhjuseks, mis tahes, lähevad tihti ka loomade kannatused just naistele rohkem korda. Jällegi, see et inimene on avatud südamega ja kaastundlik, pole kuidagi häbiväärne. Vastupidi, need on omadused, mille poole võiksime kõik püüelda. Tegelikult on selles osas mehed isegi keerulisemas olukorras, sest ühiskond paneb neile peale eeldused, et kaastunne ning loomadest hoolimine on märk nõrkusest ja ebamehelikkusest. Õige mees sööb ju ikka liha ja peab (supermarketis) jahti! Kuid loomade tapmine ja kasutamine ei ole tänapäeval enam eluks vajalik. Mõistmine, et ka loomad on tundmisvõimelised, intelligentsed ja emotsionaalsed olendid, kelle elu on neile oluline, ei tee meid inimestena kuidagi nõrgemateks, naiivsemateks või elukaugemaks.

Sotsiaalse õigluse küsimused ja probleemid on omavahel lahutamatult seotud – nii ka naiste õiguste ja loomade õiguste küsimused. Naise ja feministina ei saa ma kuidagi toetada loomade ekspluateerimist. See, mida me ühiskonnana teeme emasloomade ning –lindudega on kirjeldamatult kohutav: sundviljastamine, poegade äravõtmine, nende kehade järjekindel ärakasutamine jne. On ebaloogiline, et võitleme naistevastase vägivalla vastu ning samal ajal teeme kõike seda loomadega, isegi mõtlemata selle peale, et need rõhumise süsteemid on omavahel seotud. Me ei saa loota, et kaob ära üks ebaõigluse vorm, kui juurutame samal ajal teist. See, et suures osas just (noored) naised on mõistnud, et loomade kasutamine ja tapmine on ebaõiglane ning loomade söömine teeb meie tervisele kahju, on imetlusväärne. Veganlus tõotab tulla ajaloo suurim rahumeelne vägivallatuse vastane maailma muutev revolutsioon. Naisena võid olla uhke selle üle, et just meie oleme need, kes seda loovad ja levitavad. Vot see on alles tõeline girl power!

Veganlus ei ole trend, veganlus on meie kõigi tulevik. Nii et, mehed, viimane aeg on valehäbist loobuda, rongi peale hüpata, hakata tervislikuks ning arendada endas õiglus- ja kaastunnet! Pole midagi lahedamat mehest, kes hoolib enda tervisest ja loomade heaolust.

1798004_10152212772333769_1096874386_n

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Jälgi blogi Bloglovinis

6 Comments Add yours

 1. Indrek ütles:

  Kõigepealt tahan kaevata, et Vegani Päevaraamat tegeleb tsensuuriga ja on eemaldanud minu viimased kommentaarid oma facebooki lehelt. Te ju seisate õigluse eest ja sel juhul peaksid olema lubatud kõik arvamused.

  Teiseks on see ebamoraalne, et te sööte minu söögi sööki.

  Ja kolmandaks olete ju te valdavas enamuses kõik noored naised? Mul jäi saamata vastus teie käest minu vimasele küsimusele teie tsunfti liikmete soolise ja vanuselise jaotuse kohta. Mõistan, et point made?

  Meeldib

 2. Riina ütles:

  “Üha rohkemad uuringud kinnitavad seda, et vegantoitumine on tervislik ning võib pakkuda teatud haiguste vastu kaitset, siia hulka kuuluvad nii südamehaigused kui ka erinevad vähiliigid.”

  Vastuseks leidsin näiteks kohe sellised artiklid:
  http://www.telegraph.co.uk/news/2016/03/29/long-term-vegetarian-diet-changes-human-dna-raising-risk-of-canc/
  http://www.theveganrd.com/2012/05/when-vegans-get-cancer.html
  https://authoritynutrition.com/top-11-biggest-lies-about-vegan-diets/

  Mul ei ole isiklikult midagi taimetoitlaste ega veganite vastu. Küll aga häirivad mind sellised veganid, kes kuulutavad oma imelikke argumente hullemini kui jehoovatunnistajad.

  Meeldib

  1. Mina kindlasti ei väida, et veganlus tagab kaitse kõigi haiguste vastu ja teeb surematuks. Loomulikult mitte, nagu on ka kirjas, siis vegantoitumine VÕIB pakkuda kaitset teatud haiguste vastu. Mis on ka tõsi, sest risk jääda teatud haigustesse väheneb. Mis aga ei tähenda, et veganid ei jää kunagi südamehaigustesse või vähki, loomulikult jäävad, sest peale toitumise on ka palju muid tegureid. Kokkuvõtted veganite terviseuuringute kohta on siin kirjas: http://vegan.ee/veganlusest/pohjused/tervis/

   Meeldib

 3. Tarvo ütles:

  Tere,

  Näiteks, kui mul oleks valida õuna või liha vahel, valiks ma liha, tervise pärast. Aga samas on mul ka kaastunne loomade vastu.
  Miks valiks ma liha õuna asemel? Pärast kurba kogemust suhkruga, täpsemalt kirjutab sellest Dr George J. Georgiou, Ph. D. Nexus Magazine, Volume 7, Number 1 artiklis.

  Kõike head!

  Meeldib

  1. Sa ei pea õuna ja liha vahel valima, vali nt kaunviljade ja liha vahel.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s