A kust sa valku saad? 

A kust sa valku saad? See on üks tüüpilisi küsimusi, mida veganitelt küsitakse. 


Veganid saavad valke sealtsamast, kust saavad valke mitte-veganid: taimedest. Oot, aga mitte-veganid saavad valke ju lihast, piimast ja munadest, mitte taimedest!? Tegelikult see päris nii pole. 

Sarnaselt inimestele suudavad loomad ise sünteesida vaid umbes pooli oma elutegevuseks vajalikke aminohappeid, ülejäänud saadakse toiduga, sh kõik asendamatud aminohapped. Mida loomad aga söövad? Taimi. Taimed sünteesivad kõiki elutegevuseks vajalikke aminohappeid. See on üks suurimaid müüte, et taimedes puudub mõni asendamatu aminohape. Absoluutselt kõik taimed sisaldavad kõiki aminohappeid. Seega on nii veganite kui ka mitte-veganite valkude algallikaks ikkagi taimed, veganid tarbivad neid lihtsalt otse. Inglise keeles on selle kohta väljend cut out the middleman ehk jäta keskmine osa vahele ja mine otse algallika juurde.

Piisav valkude saamine ei ole veganite jaoks probleem, kui süüa päeva jooksul erinevaid taimi (sh kaunvilju, teravilju ja pähkleid-seemneid), kui ennast ei näljutata ja kui ei toituta pelgalt rafineeritud toitudest (nt valge suhkur ja valge jahu). Läänemaailmas on üldse tobe rääkida valgupuudusest, sest lääne inimesed tarbivad reeglina liiga palju loomseid valke ja kannatavad selle tulemusena paljude terviseprobleemide käes. Valgupuudus on arengumaades elavate näljahädaliste probleem, st kui inimene nälgib ja ei saa piisavalt kaloreid, siis võib ka valkudest puudu jääda. 

Millised on aga parimad taimsete valkude allikad? 


Suuremas formaadis tabel.

Üks valgurikas päevamenüü.

Loe ka vegan.ee põhjalikku artiklit valkude kohta.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis või blogi Facebooki lehel. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

6 Comments Add yours

 1. Anonüümne ütles:

  Tere! soovin tellida Veganiraamat saada.

  Meeldib

  1. Tere! Mis raamatut te täpsemalt silmas peate?

   Meeldib

 2. Anonüümne ütles:

  Kahju küll, aga ühe käe sõrmedel võib üles lugeda KOHALIKUD toiduained. Tervis , ökoloogiline jalajälg ja kohaliku põllumajanduse toetus?

  Meeldib

  1. Erinevaid kanvilju, teravilju ja pähkleid, rääkimata köögiviljadest saab väga edukalt Eestis kasvatada.

   Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s