Veganlus ei ole ainult tarbimine

Vahel võib veganlusest jääda mulje, nagu see keerleks vaid erinevate toodete tarbimise või mitte-tarbimise ümber. Ka paljud tootjad ning poed näevad veganluse hüppelises kasvus head võimalust oma äri edendada. Ja see on igati positiivne samm.


Kuid veganlus on siiski eluviis, millega püütakse loomade tapmisest ja kasutamisest loobuda. Oma olemuselt on tegemist spetsiesismi ehk liigipõhise diskrimineerimise vastase eluviisiga. Veganlusega antakse märku, et loomade ekspluateerimine puhtalt selle pärast, et nad kuuluvad teise liiki on tänapäeval põhjendamatu, sest see pole enam ellujäämiseks vajalik, ning sellest tulenevalt ebaeetiline ja ebaõiglane.

Suur osa meie elust keerleb paratamatult tarbimise ümber, sellest omakorda suur osa just toiduainete tarbimise ümber. Sest toit on üks olulisemaid asju meie elus. Seetõttu on veganid rõõmsad, kui on leidnud toote, mis ei sisalda loomset. Veganite puhul on tegemist tänuväärsete ja truude klientidega, kes uute vegantoodete ja -toitude kohta jagavad Facebooki gruppides ja oma kogukonnas infot ka teistele veganitele. See omakorda aitab nende toodete läbimüüki suurendada isegi ilma firma endapoolse reklaamita. Seega tähistab üha suurenev vegankogukond ja vegantoodete vastu huvi tundvate inimeste hulk üha suuremat tarbijaskonda. Seda tulusam on just praegu üha enam vegantooteid turule tuua. 

Ühised tegevused, nagu shoppamine, söömine ja ka koos uute toodete üle rõõmustamine aitavad vegankogukonda liita, nii et tarbimisel on ka toetav funktsioon. Samuti on veganiks hakkamine ja oma tarbimisharjumuste muutmine lihtsam, kui on saadaval rohkem veganitele sobilikke tooteid.

Kuid tarbimistuhinas tasub aeg-ajalt meenutada, miks on veganiks hakatud ning mis on selle eesmärk ja tähendus. Oluline on, et muutuks ühiskondlik suhtumine loomadesse, et loomi ei nähtaks vaid tooraine ning masinatena; et looma elu väärtus ei seisneks vaid selles, mida neilt ära võtta saame. Tarbimisharjumuste muutmine aitab palju kaasa loomade kannatuste vähendamisele, samuti anname sellega tootjatele märku, et ei poolda loomade kasutamist ja tapmist. Samas on oht, et spetsiesismi teadvustamata ning loomade elu ja nende huvide olulisust rõhutamata jääbki veganlus vaid trendikaks pinnavirvenduseks, selle asemel et kasvada tormiliseks ühiskonna suhtumist muutvaks sotsiaalse õigluse, kaastunde ja vägivallatuse liikumiseks.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis või blogi Facebooki lehel. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

6 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s