Olelusvõitlus supermarketis

Kas see, et ma arvan, et inimesi ei tohiks tappa, piinata ja ära kasutada, teeb minust ekstremisti või usuhullu? Vastupidi, see on elementaarne moraalne veendumus, mida jagavad enamus inimesi maailmas. Kui ma mõtleks teisiti, siis oleksid asjalood väga kahtlased. Kas see, et ma arvan, et koeri ja kasse ei tohiks tappa, piinata ja ära kasutada, teeb minust ekstremisti ja usuhullu? Vaevalt küll, sest jällegi saavad enamus inimesi aru, et selline teguviis oleks ebaõiglane ja julm. Kas see, et ma arvan, et ühtegi looma ei tohiks tappa, piinata ja ära kasutada, teeb minust ekstremisti ja usuhullu? Mingil veidral kombel paljud seda tõepoolest niimoodi tõlgendavad.

Mis on ekstreemset selles, kui ma ei poolda tapmist? Mis on ekstreemset selles, et soovin elada vägivallatus maailmas, kus kõiki olendeid koheldakse austuse ja headusega? Mis on ekstreemset selles, et arvan, et ka loomadel on õigus elule? Selles ei ole mitte midagi äärmuslikku. Veendumus, et inimesi ei tohi tappa, on laialt levinud, veendumus, et ka loomade elu tuleks säästa, on lihtsalt hetkel vähem levinud. Kuid nendel kahel veendumusel on sama taust ja sama eesmärk. See, et veganid tajuvad ka loomade elu väärtust, ei tee neist äärmuslasi.

79c1c708f97e5e5114305e0ee246d59d

Mingil hetkel maailma ajaloos võis olla ka teiste inimeste tapmine ja orjastamine ellujäämiseks vajalik, kuid tänapäeval mõistame selliste praktikate julmust ja tarbetust. Me ei saa traditsioone ja pikka ajalugu tuua selliste teguviiside õigustuseks tänapäevases maailmas. Keegi ei saa teist orjastada õigustusega, et seda on juba aegade algusest tehtud, seega võiks seda ka praegu edasi teha.

Ka loomade tapmine ja orjastamine on olnud varem ellujäämiseks vajalik, kuid tänapäeval enam mitte. Me elame ühiskonnas, kus taimne toit on laialt kättesaadav. Me ei pea supermarketist toitu valides oma ellujäämise eest võitlema. Üha rohkemad uuringud näitavad, et just taimne toitumine on see, mis tagab hea tervise ja loomsete võetuste söömine on seotud paljude tervisehädadega. Me elame keskkonnakatastroofi äärel, mille on suures osas põhjustanud massiline loomakasvatus. Me teame, et loomad on tundlikud, intelligentsed, keeruka sotsiaalelu ning mitmekülgsete emotsioonidega olendid. Kõik see kokku viitab sellele, et on aeg  loomade kasutamisest ja tapmisest loobuda, sest me saame paremini ning me saame ise olla paremad. Arenemine kaastundlikuma, õiglasema, tervema ja parema maailma poole ei ole äärmuslus. Hoopis kinnihoidmine vanast, ebaõiglasest ja julmast loomi, inimesi ja keskkonda hävitavast süsteemist on ekstreemne ning kuulub ajalukku.

13450124_10154251552798769_8765243309695071677_n

Loe ka artiklit “Kuus põhjust, miks hakata veganiks” ja  “Veganlus ei ole moodne dieet, veganlus on meie kõigi tulevik”

 

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis või blogi Facebooki lehel. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

One Comment Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s