Malluka artikkel

Mallukas avaldas eile artikli, kus mainis, et oli sattunud Vegani päevaraamatu blogi lugema. Esiteks, aitäh blogi mainimise eest! Blogi külastas eile tänu sellele palju uusi inimesi. Teiseks, aitäh südamliku artikli eest! Selliseid mõtteid mitte-vegani käest kuulda on rõõmustav ja värskendav.

lehmake

Enamus veganeid on kogenud seda, et veganiks hakkamise juures ei ole kõige keerulisem oma eluviisi ja harjumuste muutmine, vaid just mitte-veganite negatiivsed või „koomilised“ kommentaarid, pidev eneseõigustamine jms. Ühesõnaga, sotsiaalelu muutub eriti just alguses küllaltki ebamugavaks. Ja see ei tulene sellest, et veganid hakkavad kohe oma arvamust peale suruma. Need teemad tulevad paratamatult jutuks, kui keegi enam liha vms ei söö. Tavaliselt on jutu algatajaks just kaaslased, kes hakkavad uurima, et mis põhjustel loomset ei sööda. Ning ükskõik kui viisakalt või sõbralikult seda ei seletata, võtab kuulaja tavaliselt automaatselt kaitsehoiaku ja hakkab veganit süüdistama ebamugavuse või süütunde tekitamises, isegi kui selleks pole põhjust. Malluka artikkel on selles osas teistsugune ja näitab, et kuigi inimene pole veel praegu valmis loomsest loobuma, siis see ei takista mõistmast, miks loomade kasutamine on eetiliselt problemaatiline. Samuti ei takista see sõbralikult suhtumast taimetoitlastesse, sest nagu olen ka varem maininud, veganluse eesmärk pole olla teistest parem, vaid eesmärk on, et teistel oleks parem. Seega on tõesti rõõmustav, et sel teemal suudetakse avatud meelega arutleda.

Igasugustele sotsiaalse õigusluse liikumiste levimisele on oluline, et neid ühiskonnas aktsepteeritakse ja nähakse n-ö normaalsetena. Sellele aitab kaasa liikumise ulatus ja suurus ehk siis veganluse puhul üha suurenev veganite arv, aga vähem tähtis pole ka mitte-veganite suhtumine, sest tegelikult aitab ka see kaasa veganluse normaliseerimisele ja seeläbi loomade olukorra paranemisele. Iga mitte-vegan, kes näitab üles avatud meelt ning toetab veganluse ideid, on veganliikumise jaoks väärtuslik ja oluline. Ning kindlasti on seesugused toetajad ka ühel hetkel valmis ise veganiteks hakkama.

Ahjaa, Mallukas mainis, et pelgas pisut blogi vaatamist kurbade loomapiltide pärast. Ma kurbi loomapilte jagan tegelikult harva, sest ise olen ka nende vaatamist vältinud, samuti pole ma vaadanud nt filmi Earthlings, kus varjamatult näidatakse neid julmusi, mis loomatööstuses toimuvad. Ma usun, et ka muud moodi saab inimesi mõjutada ning loodan, et piisab loogikale ja n-ö mõistuse häälele või kaastundele rõhumisest. Olen ise valinud pigem sellise lähenemisnurga. Samas saan muidugi aru, et osadel on just vaja näha neid õudseid videosid, et see kuidagi läbi raputaks ja silmad avaneksid. Aga Vegani päevaraamatu  blogis püüan pigem selliste julmuste näitamist vältida.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis või blogi Facebooki lehel. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

5 Comments Add yours

 1. THEPROUDKING ütles:

  Tere! Sattusin su blogi lugema hiljuti :). Ja ma ise olen ka mõelnud ,et loomad ei pea kannatama meie pärast.Ja ise üritan vältida liha söömist.Ja ma pean ütlema ,et sa oled väga tubli !. Jõudu ja jaksu sulle !

  Meeldib

  1. Aitäh heade sõnade eest! 🙂

   Meeldib

 2. estonianwithabackpack ütles:

  Nagu Sa ilmselt aru oled saanud, siis mina ei ole taimetoitlane, kuid sellest hoolimata pean ütlema, et mulle meeldib Su blogi ja sinu (argumenteeritud) mõtteviis. Meie arvamused võivad küll toidu koha pealt lahku minna, kuid see blogi on kahtlemata üks äärmiselt huvitav lugemine.

  Meeldib

  1. Aitäh toetuse eest! 🙂

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s