Kaastunne on häbiasi?

Kas elevant Medit mäletate? Medi oli aastakümneid sunnitud tsirkuses inimesi lõbustama. Ta toodi ka turneele Eestisse, mis jäi aga tema viimaseks peatuspaigaks. Täna on tema kolmas surma-aastapäev.

ent_misc_circuses_darix_togni_001

Seoses praegu käimasoleva loomatsirkuste ja karusloomakasvanduste vastaste kampaaniatega Eestis võib mõnelt poolt jälle lugeda, kuidas loomakaitsjad on klounid, kes teevad palju kära ei millestki. Kui hoolid näiteks lastest, oled tervemõistuslik, kui hoolid lisaks sellele ka loomadest, siis oled kloun, hüsteerik, psüühiliselt haige, loll, naiivne, elukauge, pooletoobine, nõrk jne. Väike erand on tehtud koertele ja kassidele, nendest hoolimine on enamjaolt lubatud, kui keegi just liiga palju ei hakka Facebooki kodutute kasside pilte postitama.

Kaastunne on justkui häbiasi, mida võivad endale lubada vaid kogenematud ja elukauged noored, sest, noh, täiskasvanud ja targad inimesed teavad ju paremini, mis on elus oluline – näiteks majanduslikud huvid. Sest oma äritegevust ümber korraldada on võimatu. Ettevõtlus on kivisse raiutud – kui juba ühe alaga oled tegelema hakanud, siis tuleb sellega ka hambad ristis lõpuni minna. Uute lahenduste ja ideede rakendamine ei ole ju kunagi kasumlikuks osutunud. Mõttetu on näiteks karusloomakasvandustest loobuda maailmas, mis iga päevaga üha loomasõbralikumaks ja eetilisemaks muutub.

Ja loomatsirkused? Juba Vana-Rooma keisririigis olid tsirkused au sees! Me ei saa ju ometi roomlastest halvemad olla, mis sest, et tegemist oli ühe ajaloo julmema tsivilisatsiooniga, mis sest, et elame 21. sajandil, mil võimalusi meelelahutamiseks on enamgi kui küll. Linnalapsed peavad ju ometigi päris loomi nägema, et nad ei muutuks sama elukaugeks nagu loomakaitsjad. Jah, sest päris loomad ju hüppavad läbi põleva rõnga, tasakaalustavad ennast palli peal ja sõidavad jalgrattaga …

Ma ei tea, mis tunne on olla elevant, kes on aastakümneid sunnitud vangistuses olema, et vastata kellegi ootustele meelelahutusest. Kuid selle peale mõeldes tekib minus tohutu kurbus. Kaastunnet ei pea häbenema, vastupidi häbenema peaks seda, kuidas kohtleme loomi, kes tunnevad samamoodi kurbust, rõõmu ja valu nagu me isegi. Kui mõistad seda, siis anna oma allkiri loomatsirkuste peatamiseks siin, see võtab Facebooki kaudu allkirjastades vaid mõned sekundid. Kui soovid veelgi rohkem panustada, siis 14. juunil saavad kõik osaleda suures tsirkuste vastases meeleavalduses.

Loe ka artiklit “Koeralihafestival”.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

One Comment Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s