Veganid on teistest paremad?

Tere! Mina olen vegan. Mu elu eesmärk pole mitte-veganite elu keerulisemaks teha ega teis ebamugavust või süütunnet tekitada. Veganlus ei tee mind teistest paremaks, ei tõsta mind inglistaatusesse ning ei anna mu pea kohale õndsuseoreooli. Veganluse eesmärk pole olla teistest parem, vaid eesmärk on, et teistel oleks parem. Et teistel oleks parem? Kellel siis? Veganid ju ainult pirtsutavad toiduga ja suruvad oma vaateid teistele peale. Kuidas ja kellele see parem on?

lambuke

Mitte keegi meist ei taha põhjustada kellelegi põhjendamatuid kannatusi, valu ning surma. Me oleme empaatilised, armastavad ja hoolivad olendid, kellel on ka hästi arenenud õiglustunne. Kui tegemist pole just psühhopaadiga, siis on eranditult kõik inimesed selliste omadustega. Need on omadused, mis meid kõiki ühendavad ning mis aitavad meil ühiskonnana toimida. Enamus inimesi tunnevad sarnaseid tundeid ka loomade vastu, vähemalt mõningate loomade vastu. Me ei taha neile iial halba teha ega neile kannatusi põhjustada, vastupidi loomad tekitavad meis empaatiat ning soovi neid armastada ja nende eest hoolitseda.

Mis tundeid või reaktsioone selle pildi nägemine tekitab? Mina tahaks teda küll kohe nunnutada ja paitada. No vaadake neid silmi!

kutsikas

Aga mis tundeid tekitab selle pildi nägemine? Milline armas naeratus!

siga

Vähesed vaatavad seda notsut ja mõtlevad “mmm peekon”. Me näeme armast loomakest, keda vaadates läheb südame alt soojaks ja kes toob meie silmi naeratuse. Aga kuidas siis on juhtunud, et sellest kutsakesest kasvab meie parim sõber ja pereliige, aga notsukene lõpetab oma elu kuuekuuselt tapamajas? See konkreetne notsukene ehk mitte, aga tuhanded teised küll. Me lihtsalt ei mõtle nende sigade, kanade, lehmade või teiste loomade peale, keda meie jaoks tapetakse. Me eirame seda osa oma kaastundest ning sulgeme silmad julmuste ees, mis nende loomadega toimuvad, sest vastasel juhul me lihtsalt ei saaks oma igahommikust juustuleiba või igaõhtust praetükki nautida.

Kui vegan räägib sellest, mis toimub loomatööstuses, siis ei tekita ta mitte-veganitele ebamugavus- või süütunnet, vaid see tunne on meie kõigi sees juba olemas, sest alateadlikult mõistame, et selles jutus on iva sees. Me ei taha, et keegi peaks meie pärast kannatama, aga me lihtsalt ei ole sellele varem mõelnud, et ka loomade toiduks, riietuseks või muuks tarbimine tekitab neile kannatusi ja surma. Me oleme vihased, et vegan häirib sellega meie argielu, sest kui teadvustame loomadega toimuvad, siis teame, et peame oma harjumusi ja valikuid muutma. Aga muutused on alati alguses rasked, sest nõuavad mugavustsoonist väljumist.

Veganluse eesmärk pole olla teistest parem, vaid eesmärk on, et teistel oleks parem. Et teistel valu, kurbust ja rõõmu tundvatel olenditel oleks sama hea siin maailmas elada kui meil endil. Veganlus ei muuda kedagi täiuslikuks, kuid see on esimene samm hoolivama, õiglasema ning tervema maailma suunas.

Loe ka artiklit “Miks suruvad veganid oma vaateid teistele peale?”

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

5 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s