Miks veganid mett ei tarbi?

Enamasti saadakse aru, miks liha või kala tarbimine on problemaatiline – nende saamiseks peab kellegi tapma. Peale mõningast uurimist mõistetakse ka, et munade ja piima tarbimine pole vähem vägivaldne. Kuid mesi on üks neist teemadest, mis põhjustab paljudes segadust ja küsimusi. Miks ei ole mesi vegan?

Kõige lihtsam seletus on see, et mesi ei ole vegan, sest on loomne ehk mesilaste tehtud. Nad küll korjavad õietolmu taimedelt, aga lasevad selle oma suust läbi. Vahel öeldakse humoorikalt, et mesi on mesilaste okse, mis sisuliselt on tõsi, kuigi kõlab kummaliselt.

mesi

Teine küsimus on muidugi see, kuidas mett saadakse ehk mesilaste ekspluateerimine. Meetööstus on sama julm tööstus nagu teised suurtööstused. Näiteks on tavaline praktika suurtööstuses emamesilaste tiibade kärpimine, et nad ei saaks oma tarust minema lennata ja kusagil mujal pesa teha. Lisaks viljastatakse emamesilasi sunniviisiliselt, see on vastik vaatepilt (isased mesilased purustatakse, et nende sperma kätte saada ning see siis sisestatakse emamesilase sisse). Tüüpiline on ka emamesilastega kauplemine – nad pannakse väikese karbi sisse ja siis saadetakse ostjale postiga, mis tähendab, et tee peal võivad nad surra või viga saada.

Samuti on tüüpiline mesilaste aretamine. Valitakse välja mingid liigid, mis toodavad näiteks rohkem mett, kuid see toob kaasa teiste mesilaste liikide hääbumise. Nt arvatakse, et metsmesilaste arvukusele on halvasti mõjunud just suurtööstuse mesilaste aretamine. Suurtööstuses on tüüpiline ka mesilaste tapmine – kuna talvel pole neid kasumlik hoida, siis koloonia tapetakse ja kevadel lihtsalt minnakse uuele ringile.

Väiketalunike mesi pole nii julm, aga teatud küsimused jäävad ikkagi. Näiteks mee kättesaamine ja mesilaste taru tossutamine ei ole just ka kõige loomasõbralikum meetod. Lisaks muidugi see, et võtame mesilastelt nende suure vaevaga tehtud toidu ära ja paneme sinna asemele väheväärtuslikuma toidu. Põhimõtteliselt me lihtsalt varastame nende kodust nende vara.

mesi2

Mesilased on väga olulised ja vajalikud putukad, sest nad ju tolmendavad ka toiduks kasvatatavaid taimi, aga selle asemel, et neil mett röövida, võiksime pigem lihtalt toetada nende olemasolu ning lasta neil rahulikult elada ja toimetada. Mõnel pool on see juba tavaks saanud, et neile ehitatakse elamiseks tarusid, aga mett ei võeta ära. Veganlus tähendab muuhulgas seda, et loobume spetsiesistlikust (liigišovinistlikust) mõtteviisist, et loomad on masinad, kellelt peab midagi saama, kelle eesmärk on inimesi teenida ning et anname neile eluõiguse vaid siis, kui neilt midagi vastu saame.

Lõpetuseks, nagu allolevast tabelist näha, pole mesi ka toitainete poolest mingi eriline ja tervislik toit – sööge parem datleid või tumedat šokolaadi.

Mee võrdlus magusainetega
Tabeli on koostanud Florian Biesinger.

 

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

5 Comments Add yours

 1. Lo ütles:

  Küsimus väiketalunike mee kohta. Kuidas käib tossutaminr ja mee äravõtmine siis nende puhul? Püstitatakse väide, aga ei selgitata 😀

  Meeldib

  1. Kui täpsemalt huvitab, siis guugeldades tuleb sel teemal videosid küll ja küll välja. Aga erilist vahet muidugi pole, kuidas seda tehakse, sest lõpptulemus on sama – võtame mesilastelt nende suure vaevaga tehtud toidu ära.

   Meeldib

 2. HMN ütles:

  Kuna enamik inimesi on tihti omakasu peal väljas siis ma ei usu et mesilaste niisama pidamisest ilma mitte midagi saamata keegi sellest väga huvitatud oleks. Kui ehk need kes kasvatavad taimi mida mesilased tolmendavad aga kui nad ka mesilasi kasvataks kas siis mitte ei tõuseks nt puuviljade hinnad üüratu kõrgele ja kes siis endale neid lubada saaks?

  Meeldib

  1. Mõistan, et praeguses maailmas see nii ei pruugi toimida. Aga hetkel ei mõista ka 99% inimestest liha-, muna- ja piimatööstuse julmusi. Aga tuleviku maailmas ei ole see välistatud, et hakatakse ka mesilaste heaolu peale mõtlema, kui on juba teiste loomade tapmise ja ekspluateerimise ebaeetilisusest aru saadud.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s