Miks suruvad veganid oma vaateid teistele peale?

Sööge, mida tahate, aga ärge suruge oma uskumusi teistele peale. Miks veganid kogu aeg kuulutavad oma vaateid nagu mingid usuhullud? Veganid on ajupestud propagandistid. Sellised laused jäävad interneti kommentaariumites veganlusest rääkivate artiklite all tihti silma.

Kui vaatad õhtul televiisorit, siis loe ära mitut liha, piimatooteid ja muid loomseid võetusi sisaldavate toodete reklaami näed. Ja mitut vegantoote reklaami? Ava suvaline internetis olev päevaleht ning vaata, kui kiirelt ja kui palju leiad artikleid, kus kiidetakse piima- ja lihatooteid. Nende vahelt leiad ehk ka mõne üksiku, kus moka otsast ja võimalikult pehmelt öeldakse, et loomsed tooted ehk polegi kõige kasulikumad. Aga kui otsiksid nendelt lehekülgedelt artikleid, mis räägiksid ilustamata sellest, kuidas piim, munad ja liha jõuavad meie lauale, siis arvatavasti jäädki midagi sellist otsima…

Veganlus on elementaarse õigluse küsimus. Veganid on loomade kui tundmisvõimeliste olendite tapmise ja kasutamise vastu. Tänapäeva maailmas ei ole ellujäämiseks ja terve olemiseks enam vajalik kellegi elu röövimine, seega on selline praktika ebaeetiline.Sakars

Veganlus ei ole usuhullus, vaid põhineb faktide äratundmisel. See, et loomad tunnevad valu on fakt. See, et loomad ei soovi surra on fakt. See, et igas minutis tapetakse maailmas toidu nimel 1,96 miljonit looma on fakt. Vastupidiselt mitte-veganitele on veganid enda jaoks need faktid lihtsalt teadvustanud ning soovivad sellest mittevajalikust loomi ekspluateerivast süsteemist välja astuda.

Miks me veganlusest aga avalikult räägime ja seda propageerime? Kui kellegi tegude pärast peab teine surema ja kannatama, siis me ei saa ju seda rahulikult pealt vaadata, talle õlale patsutada ning öelda, et palun jätka. Kui näeme ebaõiglust, siis see on loomulik, et astume selle ebaõigluse vastu üles. Ma ei arva, et iga kord mitte-veganitega õhtusöögilauas einestades peab teistele loomsete võetuste söömist nina alla hõõruma ja karjuma “Meat is murder!”, aga ma ei istu veganina üksi kapis ega häbene oma eluviisi. Seni kuni loomad tarbetult kannatavad ja surevad meie tegude pärast, ei vaata ma vaikides seda pealt.ReganTegelikult on enamus inimesi juba praegu loomade väärkohtlemise ja tapmise vastu, paljud lihtsalt ei ole seda oma tegudes veel realiseerinud ega ela nende väärtustega kooskõlas, sest info ei ole nendeni jõudnud. Näiteks koerte ja kasside kohta on lihtne mõista, et nende tapmine ja ekspluateerimine on vale, aga farmiloomade koha pealt on paljudel süda veel suletud. Aga kui vähegi uurida, mis toimub loomatööstuses ning olla uuele infole avatud, siis on lihtne nende väärtustega kooskõlas elama hakata ehk loomade söömisest ja kasutamisest loobuda. Eriti veel, kui tead, et veganlus on ka tervislik ning keskkonnasäästlik valik.

Miks veganid räägivad veganlusest ja loomade õigustest? Sest keegi teine seda meie eest ei tee. Kui veganid ei võta farmiloomade nimel sõna, siis ei tee seda mitte keegi. Need loomad on täiesti kaitsetud ja avalikkuse silmis nähtamatud. Liha söömise vähendamisest tervise ning keskonna nimel räägivad tänapäeval juba ka mitmed suured tervise- ja keskkonnaorganisatsioonid. Samuti on palju organisatsioone, mis tegelevad koerte, kasside või näiteks metsloomade kaitsmisega. Kuid farmiloomade eluõiguse nimel võtavad peaasjalikult sõna vaid veganid. Kui sa oled vegan, siis ära karda sellest rääkida – loomad vajavad sind ja sinu häält.

Loe ka artiklit “Sekti liige” ja “Lihtne on olla vegan ehk toitumisnipid“.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

9 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s