Miks pooldame tapmist?

Kui keegi kohtleb halvasti lemmikloomi või on vägivaldne või ebaõiglane kaasinimeste suhtes, siis peame seda kohutavaks. Kuid nende tapmist peame sadu kordi hullemaks. See viha ja kurbus on kirjeldamatu, mis meid sellisel juhul tabaks.

Kuid farmiloomade puhul on olukord millegipärast ümber pööratud. Enamus meist mõistab, et kanu, sigu, lehmi jt loomi tuleb hästi kohelda ja nende elutingimusi parandada, kuid nende tapmisest on paljudel ükskõik. Paljud propageerivad nn õnnelike loomade liha, piima ja munade tarbimist, sest ei taha, et need loomad peaksid kannatama. Samas on enamusel sellest suva, et need loomad lõpetavad kõik enneaegselt tapamajas. Pooldame väiketalusid, kus neid loomi koheldakse aasta ja paar hästi ning siis laseme neil silmagi pilgutamata kõrid läbi lõigata. Kas peaksime seda koerte ja kasside puhul õigustatuks? Vaevalt küll. Kuid sead, kanad ja lehmad ei erine koertest ja kassidest kuigivõrd. Ka nemad soovivad elada.

490bc8521e2b2af2c67248885f67fec5

See video näitab hästi looma tundeid tapamaja ukse taga. Siin ei ole verd ega midagi vägivaldset, ometi on tegemist ääretult kurva vaatepildiga.

Loomade kehaosade ja sekreetide söömine ning muul viisil tarbimine ei ole tänapäeval enam eluks vajalik, seega ei ole nende ärakasutamine ega tapmine enam põhjendatud. Vastupidi, läbimõeldud vegantoitumine on tervislik ning võib vähendada riski haigestuda mitmetesse lääneriikides väga laialt levinud kroonilistesse haigustesse nagu vähk, kõrgvererõhutõbi, südame- ja veresoonkonnahaigused, II grupi diabeet jt. Seega põhjused, miks loomseid saadusi tarbitakse, on maitse ehk naudingud ja harjumused. Naudingud ja harjumused ei ole aga hea põhjus loomadele kannatuste tekitamiseks ning indiviididelt nende kõige väärtuslikuma ehk nende elu röövimiseks. Samamoodi ei saa ju naudinguid ja harjumusi kasutada teiste vägivallavormide õigustamiseks, sest sellisel juhul kaotaksid moraalsed põhimõtted igasuguse tähenduse.

Kui sa ei pea loomade tapmist õigeks, siis veganiks hakkamine on parim viis sellest märku anda.

Loe ka artiklit “Ma armastan sind” ja “Kuus põhjust, miks hakata veganiks“.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

 

2 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s