Loomsed võetused: munad

Õõvastav on kuulata, kui keegi räägib mingisugusest pühalikust sidemest loomade/lindudega ja sellest, kuidas nad ise kingivad meile tänutäheks oma kehaeritisi, näiteks mune. Tänutäheks, mille eest?

Selle eest, et oleme nad aretanud masinateks, kelle kehad on nendele endale koormaks?
Selle eest, et vangistame nad kitsastesse puuridesse?
Selle eest, et hakime ja gaasitame elusalt nende poegi?
Selle eest, et lõikame neil kõri läbi 15-ndal elukuul, kui „tänutäheks“ pakutavate munade arv kahaneb?

12072649_10153656328563769_4326008550358450373_n
Foto: evolvecampaigns.org.uk

„Aga mina ostan ainult vabapidamise kanade mune,“ lausuvad paljud, kui kuulevad suurtööstuse jubeduste kohta.

Kuid probleem pole ainult loomade halvas kohtlemises, vaid ärakasutamises kui sellises, eelduses, et loomad on masinad, kellelt peab midagi saama, kelle eesmärk on inimesi teenida. Me anname neile eluõiguse vaid siis, kui neilt midagi vastu saame. Mina veganina olen sellise mõtteviisi vastu.

Võibolla aitab teemat mõista paralleel orjandusega. Lugesin millalgi raamatut “12 aastat orjana“. Lugedes tekkis palju paralleele loomatööstusega. Kõige rohkem jäi kõlama üks peategelase öeldud mõte, mis oli umbes selline:

On igasuguseid orjapidajaid: heatahtlikke ja julmi, inimlikke ja jõhkraid. Samuti on orjade olukord erinev: mõningaid koheldakse hästi ja nad on isegi õnnelikud; teised on näljas, pekstud ja õnnetud. Aga sellel kõigel pole erilist vahet, sest probleem on süsteemis kui sellises. Süsteem, mis toetab teiste orjastamist ja ärakasutamist ei saa iial olla õiglane. See on alati ebaõiglane, barbaarne ja julm.

Sama on loomade ärakasutamisega. Ükskõik kui “humaanselt” neid koheldakse, see arvamus, et loomade ärakasutamine on kuidagi normaalne või loomulik, on juba oma eelduselt vale ja liigirassistlik (spetsiesistlik). Ori jääb orjaks, ükskõik kui hästi teda ei kohelda. Veganid ei seisa pelgalt orjade (loomade) hea kohtlemise eest, vaid eelkõige ikka orjanduse (loomade ärakasutamine) kui sellise kaotamise eest.

Ka vabapidamise puhul lõpetavad kõik loomad ja linnud enneaegselt tapamajas, sest vähesed talupidajad lasevad loomadel vanadusse surra, kui nad enam pidevat toodangut ei taga. Loomakasvatus on äri, see tähendab, et kui loomade pidamine pole enam tulus, siis saadetakse nad tapamajja. Ükski talunik ei pea loomi heategevuseks.

Munade puhul jäävad hukatud (gaasitatud või elusalt hakitud) kuketibud. Et oleks kanu, kes munevad mune, tuleb neid suurtes haudejaamades juurde toota. Ka väiketalunikud ostavad oma kanu nendest haudejaamadest. Umbes pooltest haudejaamades viljastatud munadest kooruvad kanatibud, pooltest kuketibud. Kuna kuketibudest pole munatööstusele mingit kasu, käsitletakse neid jääkproduktidena ja hukatakse.

Kasu ja toodangu nimel on tänapäeva farmiloomad aretatud absurdselt suurteks, kelle kehad on nende enda jaoks koormavad, kes ei saa korralikult liigutada, kelle luud murduvad nende enda raskuse all, kellel on kõiksugused haigused. Loomad kasvatatakse võimalikult kiiresti võimalikult suureks ja tapetakse sisuliselt lastena.

Munakanad = naised, kellel oleksid iga päev päevad ja kes kaotaksid kaks korda rohkem verd, kui on normaalne. Aretuse tulemusena muneb kana tänapäeval kuni 300 muna aastas. Looduses munevad kanad aastas 10-15 muna. Kanade kehadele on munemine samamoodi kurnav nagu naiste jaoks ovulatsioon ja menstruatsioon. Naisena on seda kohutav ette kujutada, mida nad läbi elama peavad.

12109067_10208198457225335_2215653782858250925_n
Mis on muna?

Ei, loomad ei anna meile tänutäheks oma kehaeritisi. Me oleme tundlikud olendid surunud ekspluateerivasse ja vägivaldsesse süsteemi. Me teame, et see on vale, kuid südametunnistuse rahustamiseks kinnitame endale midagi muud ning mõtleme välja vabandusi, et loomade ärakasutamist jätkata.

Kui sa ei pea loomade ärakasutamist õigeks, siis veganiks hakkamine on parim viis sellest märku anda.

Loe ka neid ingliskeelseid artikleid: Backyard Chickens: Expanding Our Understanding of ‘Harm’ ja What’s Wrong with Backyard Eggs?

Loe ka Piim on asendamatu toiduaine? Jah, vasikale.

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

12 Comments Add yours

 1. Miira ütles:

  Hei, väga tore blogi on sul 🙂 tahtsin aga küsida, et kas oskad mingeid toredaid alternatiivseid tegevusi munadepühaks välja pakkuda? Mingite muude asjade värvimine? Lihtsalt oleme lastega alati mune värvinud sibulakoorte ja muu säärasega ja ei tahaks sellist pereprojekti oma traditsioonidest veel kaotada. Kuna kogu pere on pea aasta olnud vegan, siis olen pikalt mõelnud alati traditsiooniliste tegevuste asemele cruelty-free tegevused. Munadepühaks aga ei oska midagi välja mõelda 😦

  Meeldib

  1. Miks mitte tõesti värvida või meisterdada mingeid muid asju. Mäletan oma kooliajast, et kunagi sai meisterdatud ajalehtedest igasuguseid vorme. Näiteks siin on üks õpetus, kuidas teha paberist munasid: http://tinyurl.com/h82t2jx Nende meisterdamine ja hiljem värvimine on lastele kindlasti lõbus. 🙂

   Ja söömiseks võib teha ju igasuguseid magusaid või soolaseid pallikesi, nt Sandra Vungi vegan rafaellod (http://www.taimetoit.ee/2014/05/parem-kui-raffaello.html) või martsipanipallid (http://tinyurl.com/zowmexv) või falafelid (http://veganmaailm.com/2013/07/16/falafel/).

   Meeldib

 2. Ave Liis ütles:

  Tere!
  Su blogi on tõesti hariv ja põnev, kuid kas saaksid rohkem allikaid kasutada? Nimelt siinseid postitusi on väga hea pere ja tuttavatega jagada, kuid viideteta ei võta nad neid tõsiselt ning väidavad, et see on välja mõeldud kõik 😦 Näiteks kust saada kinnitust, et paljud väiketalud ostavad ka enda tibusid haudejaamadest.

  Jõudu ja jaksu!

  Meeldib

  1. Aitäh ettepanekute eest! 🙂 Ma selle kohta viidet ei oska tuua, aga see on loogiline, et kuskilt nad ju tibusid ostma peavad, et kanu saada ja kuna nad kukktibusid ei osta ja täiskasvanud kukkesid näeb taludes harva (kui siis paari üksikut), siis on selge, et nad on kusagil juba tapetud. Pole kuulnud, et Eestis oleks mingisugust salajast kukkede varjupaika.

   Meeldib

 3. Palju infot leiab ka loomatööstuse enda lehtedelt. Seal on terminid muidugi teised. Nt seda, et kanamuna tapetakse 15ndal elukuul nimetatakse väljapraakimiseks jne: http://www.pikk.ee/valdkonnad/loomakasvatus/linnukasvatus/pidamine/toidumunade-tootmine#.V1_rCfSkrCQ

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s