Piim on asendamatu toiduaine? Jah, vasikale

Eelmisel aastal muutus piima tarbimisele õhutav kampaania meedias eriti agressiivseks ning laiaulatuslikuks. Ma ei hakka siin kirjutama piima joomise või mittejoomise tervisemõjudest, vaid tahaks puudutada teemat, millest peavoolumeedia eelistab reeglina vaikida: piima tarbimise eetilisus.

Kes on piimakampaaniat jälginud, sellele on mõnelt poolt ehk silma jäänud väide, et lehmadele meeldib, kui neid lüpstakse ning et loomad lähevad ise vabatahtlikult lüpsimasinate juurde. See on arvatavasti tõsi. Kui lehm on juba kord sellises olukorras, kus udarad on piima täis, siis on lüpsmine tõesti kergenduseks. Kuid kõik, mis sellele eelneb ja järgneb, on eetilises plaanis vägagi küsitav.

00-VV-14-0719b9-16-said-no-dairy-cow-ever
Foto: evolvecampaigns.org.uk
  • Kas lehmale meeldib, kui talle surutakse käsi pärakusse ja ora tuppe, et teda sunniviisiliselt kunstlikult seemendada? See võib mõnele tulla üllatusena, kuid lehm ei anna kuidagi iseenesest piima. Piima tekkimiseks peab loom olema tiine ning saama poja, nii nagu imetajad ikka, sh inimene.
  • Kas lehmale meeldib, kui vasikas temalt kohe peale sündi ära võetakse? Tal on ometi emainstinkt nagu kõigil emadel ja ta võib päevi oma poega taga nutta.
  • Kas vasikale meeldib emapiima asemel toitesegu juua, sest piim antakse inimestele, kellel puudub bioloogiline vajadus teise liigi rinnapiima joomiseks?
  • Kas (pull)vasikale meeldib, et tal vasikaliha saamise nimel mõnekuuselt kõri läbi lõigatakse?
  • Kas lehmale meeldib, et teda koheldakse masinana ja ta keha kurnatakse viimseni mõne aastaga?
  • Kas lehmale meeldib piimatoodangu vähenedes tapetud saada?
  • Kas äsjasünnitanud naistele meeldiks, kui nad toodaksid päevas 7 liitrit rinnapiima? Sest just selliseks on tänapäeva lehmad aretatud: neil tekib rinnapiima niivõrd palju, et see on kõike muud kui meeldiv koorem kanda.
  • Kas on õiglane teist tundlikku (valu, hirmu, kurbust, rõõmu tundvat ning elada soovivat) olendit kohelda ressursina?

Ükskõik kui hästi või halvasti piimatööstuses loomi ei kohelda, on ärihuvid loomade huvidest alati eespool. Kui sa ei pea loomade ärakasutamist õigeks, siis veganiks hakkamine on parim viis sellest märku anda.

 

Kui sul on veganluse kohta küsimusi, siis siin saad anonüümselt küsida. Avaldan vastused Vegani päevaraamatu blogis. Kui soovid vastust pigem oma kirjakasti, siis kirjuta mulle veganipaevaraamat[at]gmail.com või blogi Facebooki postkasti.

Jälgi blogi Facebookis

Follow my blog with Bloglovin

6 Comments Add yours

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s